Tu podaj tekst alternatywny

Hurtowe nadawanie imion w XIX w. na terenie Galicji.

Ostatnio przeglądając, nadesłane do mnie, akta urodzeń z parafii Zdziarzec zauważyłem że imiona dzieci są nadawane "hurtowo".

W dzisiejszych czasach ludzie którzy mają wybrać imię dla swojego dziecka chcą aby było "jedyne" i "niepowtarzalne". Często wybierają Oni imiona typowo zagraniczne np: Justin, Hannah czy Miley.
Moim zdaniem takie imiona w ogóle nie pasują do naszej polskiej kultury. Jeżeli rodzice usilnie chcą nadać dziecku "fajne" imię nie mogą go spolszczyć!? Przykładowo: Hannah- Hanna, Lucy- Lucyna, Miley- Milena czy Alex-Aleksander.
Właściwie każde zagraniczne imię jest możliwe do spolszczenia. Może po za kilkoma wyjątkami: Yuki, Sherina, Kevin itp.
Wiele osób nadaje dziecku imię swojego ulubionego piosenkarza, aktora czy sportowca. Czy to dobrze? Nie wiem...

W XIX wieku ludzie(na wsi) nie mieli dostępu do wielkiego świata"wielkich" imion. Radia jeszcze nie było nie wspominając o telewizorach.
Częstym przypadkiem(przynajmniej w mojej rodzinie) było nadawanie imion dziadka- wnukowi zaś ten wnuk swojemu wnukowi.
Rodzice często dawali imię dziecku dopiero przy narodzinach. Jeżeli dziecko urodziło się w dzień jakiegoś świętego patrona takie imię nosiło dziecko. Przykładowo 12 lipca - patron Jan z Dukli, Jan z Kanty( czwarta niedziela października).

Takie "hurtowe" nadawanie imion dzieciom nie sprzyja nam genealogom. W jednej wsi mamy piętnaście. Katarzyn Kowalskich urodzonych w ciągu trzech lat, datę urodzenia swojej "pra" znamy z metryki zgonu, rodzice nie są podani. Teraz domyśl się człowieku która to twoja przodkini!?

Obok przykład jak to jak nasi przodkowie nadawali masowo imiona swoim dzieciom.

Zdjęcia własne.
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Witaj,

    bardzo trafne spostrzeżenie. Ja też spisując akta z XVIII w. zauważyłem, że imiona zmieniały się w księdze wraz z płcią dziecka, tzn. jak rodziły się dziewczynki, to wszystkie miały na imię np. Maryanna, a jak chłopcy, to np. Jaśki :-)

    Pozdrawiam
    Tomek

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy