Tu podaj tekst alternatywny

Kwestia polskości.

Ostatnimi czasy mówi się dużo o zagranicznych piłkarzach, którzy chcą grać w polskiej reprezentacji piłki nożnej. Równie często odkrywa się wśród genealogii celebrytów czy światowych polityków polskich przodków. Ale czym tak naprawdę jest ta "właściwa" polskość? Tym, że ktoś miał w XVIII w. przodków z Polski, czy może tym, że dana osoba mieszka w Polsce, płaci podatki tak jak każdy obywatel kraju. 
Chyba każdy słyszał o Demienie Perquisie. Jego pradziadek w latach 20. XX wieku wyemigrował z Polski do Francji. Demian dostał polskie obywatelstwo i zagrał już w narodowej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ale czy można go nazwać Polakiem? On, jego ojciec i dziadek urodzili się już we Francji, a nie w Polsce. Obywatelstwo to tylko papierek, który potwierdza legalne przybywanie w danym kraju. Inny piłkarz Ludivic Obraniak - także grający w reprezentacji. Jego dziadek był Polakiem. Zostawię już w spokoju polskich piłkarzy :) 
Niedawny premier Grecji - Jeorjos Papandreu także ma polskie korzenie. Jego prapradziadek Zygmunt Mineyko (1840-1925) był znanym polskim inżynierem. Teraz pytanie czy Papandreu jest Polakiem czy już Grekiem, a może Amerykaninem, bo przecież tam się urodził? W końcu ma polskich przodków...
Najwięcej piłkarzy "z importu" mają nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Więcej niż połowa składu nie jest "czysto" niemiecka, w tym trzech polskich piłkarzy. Chyba nie muszę wymieniać jakich :)
Bardzo ciekawym przypadkiem jest kwestia pochodzenia obecnego prezydenta Izraela - Szymona Peresa. Otóż ów prezydent urodził się w miejscowość Wiszniew, która w 1923 r. należała jeszcze do II Rzeczpospolitej, a obecnie leży na Białorusi. Jak tutaj traktować jego pochodzenie? Jest Polakiem, Białorusinem czy może Izraelczykiem? 
Jeśli rozumując, że mając przodka np.: rosyjskiego pochodzenia jest się Rosjanem, to ja w takim razie jestem Czechem? Coś mi się nie wydaje... 
Moja babcia urodziła się w Pińsku, na dawnych terenach II Rzeczpospolitej, obecnie leży on na Białorusi. Tak więc mam traktować babcię jako Polkę czy Białorusinkę?
Moim zdaniem osoba ma narodowość, taką w jakim kraju się urodziła. Jeśli by tak nie było, powstałby, kolokwialnie mówiąc, niezły galimatias. Przecież granice przez te wszystkie lata ciągle się zmieniały. 
Nie da się też "wymierzyć" polskości. Z różnych punktów widzenia, różnie można ją interpretować. 

Przykłady innych znanych osób mających polskie korzenie: 

 • Matt Pokora. Choć urodził się we Francji i nie mówi w naszym języku, nie wypiera się swoich polskich korzeni. Dziadkowie od strony ojca wyemigrowali z kraju z początkiem wojny, a Matt regularnie odwiedza Polskę,  
 • Niewielu zapewne wie, że polskie korzenie ma Axl Rose, lider zespołu Guns N' Roses czy Richie Sambora, gitarzysta zespołu Bon Jovi.Dziadkowie Richiego byli Polakami i jako młody chłopak, wiele czasu spędzał w ich domu,
 • Polski rodowód ma także Téa Leoni, amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego.
  Zadebiutowała w roku 1989 rolą w serialu "Santa Barbara". Jej babka od strony ojca, Helenka Adamowska, była aktorką kina niemego,
 • Mia Wasikowska tytułowa Alicja z Krainy Czarów urodziła się w Australii, natomiast jej matka Marzena z zawodu fotograf, pochodzi z Polski. Kiedy aktorka miała 8 lat przez rok mieszkała w Szczecinie. 
 • Do polskich przodków przyznaje się także Leelee Sobieski - amerykańska aktorka. Jak sama twierdzi, przez swego ojca Jean Sobieskiego, jest spokrewniona z królem Polski Janem III Sobieskim, który według niej był "ostatnim królem”
 • Polskie pochodzenie ma także utalentowana Natalie Portman. Jej ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji. Dziadek Natalie Portman ze strony ojca był Polakiem pochodzenia żydowskiego, którego rodzice zginęli w Auschwitz, natomiast jej babcia od strony matki w czasie II wojny światowej działała w brytyjskim wywiadzie.  

A wy co o tym myślicie? 
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

4 komentarze:

 1. Witaj!
  W moim przekonaniu obywatelstwo i narodowość to jednak dwie różne sprawy. Pomijam tu zawodowych sportowców, ponieważ tym zjawiskiem rządzi forsa.
  Można być Polakiem mając obywatelstwo niemieckie i być Niemcem mając polskie. Mam nadzieję, że nigdy już nie będzie dylematu wobec kogo być lojalnym - państwa, czy narodu.
  Jeszcze czym innym jest bycie Niemcem świadomym swoich polskich korzeni i (tak jak ja) bycie Polakiem pamiętającym o swoich niemieckich przodkach (znów pomijam zjawiska takie jak snobizmy Amerykanów - mieć za przodka rudego, katolickiego Irlandczyka, a najlepiej gdyby też przypłynął na pokładzie Mayflower).
  A doszukiwanie się polskich korzeni u sławnych, jeśli sami się nimi nie chwalą, jest moim zdaniem kolejnym kompleksem naszych rodaków.
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat ciekawy.
  Moze nie kompleks rodakow a raczej duma. Nas Polakow stac na wiele taka prawda. Jestesmy zdolni, wyroznieni z dorobkiem w wielu dziedzinach i jesli polska krew plynie w tych slawnych, to fakt ten czyni nas dumnymi. Przynajmniej ja czuje sie dumna bo zakompleksiona nigdy nie bylam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się całkowicie.

   przy okazji - bardzo ciekawy blog.
   zapraszam na mojego - http://wjakwieszak.blogspot.com/

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy.
  Moim zdaniem jestesmy tym, czym sie czujemy i co wynosimy z domu. Ja jestem Polka mieszkajaca w Kanadzie, ale tez i Kanadyjka polskiego pochodzenia. Moje dzieci to juz stuprocentowi Kanadyjczycy, choc sa pol greccy i pol polscy. Moj maz jest Kanadyjczykiem choc w domu mowiono po grecku - jest pierwsza w jego rodzinie osoba urodzona w Kanadzie. Natomiast moja Babcia i Mama sa Polkami, choc urodzily sie na obecnej Ukrainie. Ale gdy one sie tam rodzily, to tam byla Polska. Natomiast nie mam pojecia kim byli moi przodkowie z Bienkowic - Polakami, Niemcami, Slowakami czy tez Czechami! :-) Ich potomkowie wyszli na Polakow, ale za kogo sami sie uwazali w XVIII wieku?

  OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy