Tu podaj tekst alternatywny

Staropolskie nazwiska. Jak zapisywać ?

Po prawie dwutygodniowej przerwie, czysto technicznej czas na post :)

Pod ostatnim postem Jak zapisywać zagraniczne imiona? Maciek Róg napisał ciekawy komentarz związany właśnie z staropolskimi imionami i nazwiskami. 
Pierwsze "nazwiska", a raczej przydomki na ziemiach Polski nosili królowie, przykładowo Bolesław I Chrobry, Mieszko III Stary itd. Przydomki często określały przywary lub też zalety władców. Mieszko Plątonogi był dotknięty kalectwem nóg, Bolesław Krzywusty miał od urodzenia (mały) defekt szczęki, Bolesław II Szczodry ponieważ dzielił się swoim bogactwem z ludem, Konrad II Garbaty, wiadomo czemu taki przydomek :) Wiele przydomków często ośmieszało osoby z rodzin  osób które panowały w danym państwie, ciekawym przypadkiem jest Michał II Metystes- cesarz bizantyjski, w Polsce bardziej znany jako Michał II Pijak, przydomek wziął się stąd, iż owy cesarz podczas śmierci był w stanie upojenia alkoholowego :)

Nazwiska w Polsce powstawały dopiero w XV - XVI w., początkowe przyjmowane tylko i wyłącznie przez szlachtę. Następnie nazwiska zaczęli przyjmować chłopi, był to długi proces. W niektórych rejonach Kresy, Wielkopolska nazwiska były przyjęte dopiero w XVIII w.! 

A jak zapisywać nazwiska które zostały zapisane w staropolskim brzmieniu lub też zostało zapisane w innej formie? 

Wezmę przykład z mojej rodziny. Ma 6xprababka Agnieszka Motyka w akcie zgonu była zapisana jako Motyczyna. Teraz jak ją zapisać w drzewie jako Agnieszka Motyka, czy w oryginalnym brzmieniu, tak jak jest w metryce. Inny przykład Zuzanna Olipraszonka wyszła za mąż za Wojciecha. Znowu pytanie czy zapisać ją jako Zuzanna Oliprach, czy Olipraszonka? Podobnie z innymi nazwiskami. Różne formy nazwiska to 'normalka', w książce Rafała T. Prinke przedstawiona jest tabelka jak zapisywano nazwisko np.: Piątek jeśli nazwisko nosiła: żona, córka, syn. 
Poradnik Genealoga Amatora-Rafał T. Prinke str. 105


 Jeśli w metryce występuje zapis nazwiska Stoyanowski, Mruz, Woycik itd. to czy zapisywać je w oryginalnym brzmieniu? Ja staram się je "skonwertować" na współczesną formę. Ale czy dobrze robię?

I tu cytuje Maćka Roga  " Eh, po co się tą genealogią zajmować, tylko same problemy ;) ". Właśnie po co? Po to by pamięć o naszych przodkach nie zaginęła! :)

A Wy jak zapisujecie nazwiska swoich przodków?

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. To dorzucę ;) jeszcze bodaj trzecie zagadnienie: przezwiska często ewoluowały. Przykładowo, we wcześniejszym okresie rodzinę przezywano jedną nazwą (np. Jędreczak), w międzyczasie nieregularnie pojawiała się druga nazwa (Bakalarczyk) naprzemiennie z pierwszą, na koniec protoplasta i jego potomkowie w kolejnych pokoleniach utrwalili tę drugą nazwę (Bakalarczyk). Czasem do tych dwóch dochodzą kolejne (Cytera, Przybylak).

    Którym nazwiskiem tytułować głowę takiej rodziny? Nazwiskiem z chwili zgonu? Narodzin dzieci? Ślubu? Jego narodzin? A może najczęstszym? A może tym, które dotrwało do czasów współczesnych (o ile...)? Znów, każdy wybór jest jakimś (arbitralnym) wyborem...

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy