Tu podaj tekst alternatywny

Mieszko to nie Mieszko ?

Mieszko I, historyczny władca Polski mógł zostać pochowany nie w tym miejscu w którym dotychczas sądzono! W grobowcu, który postrzegany był dotąd, jako miejsce, w którym spoczęły szczątki Mieszka, zostały złożone prawdopodobnie zwłoki dostojnika kościelnego. Być może biskupa Jordana. Przez lata, miejsce pochówku pierwszego chrześcijańskiego władcy ziem Polan pozostawało nieznane. Wszystko zmieniło się w 1952 r., kiedy w katedrze poznańskiej odkryto dwa stare grobowce - oba puste. Na podstawie badań archeologicznych oraz znanych wcześniej materiałów źródłowych - w tym relacji Jana Długosza - historycy ustalili wówczas, że jeden z grobowców może stanowić miejsce pochówku Mieszka I... I przez ponad pół wieku tak właśnie sądzono.
Okazuje się jednak, że przez lata wszyscy mogliśmy tkwić w błędzie. Do zmiany upowszechnianych przez  60 lat informacji przysłużył się fragment wykonanej z kamienia płytki, należącej do przenośnego ołtarzyka, na którym zgodnie z dawnym zarządzeniem papieskim odprawiono msze, a nie do grobowca. W związku z powyższym, niemożliwe jest, by w grobowcu spoczęła osoba świecka. Wiele wskazuje na to, że mogiła uznawana dotąd za grób Mieszka I była miejscem pochówku zmarłego pod koniec X w. biskupa Jordana. 

Wywód przodków od Mieszka I

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. A tak właściwie, to na jakiej podstawie przyjęto, że to grób Mieszka? Bo był w katedrze i nie wiadomo do kogo należał? Zwykłe oszustwo w takim razie obliczone na tanią sensację.

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy