Tu podaj tekst alternatywny

Rodzina Wybieraniec. Wojskowi .

Niecały tydzień temu dodałem wpis związany z nowymi odkryciami dotyczącymi rodziny Wybieraniec.   Już na 100% potwierdziło się, że mój pradziadek Andrzej to ten sam Andrzej którego 'znalazłem'. 
 Dzisiejszy wpis będzie opisywał pierwszego (po części)  i drugiego syna z pierwszego małżeństwa mojego pradziadka. Są nimi kolejno Andrzej i Wiktor Wybieraniec.  
  Pierworodnym synem Andrzeja był Andrzej. Urodzony ok. 1905 roku. Więziony w niemieckim obozie dla oficerów OFLAG w Lubece. Nigdzie nie ma zapisów dotyczących w jakiej armii lub jednostce był mój dalszy prawuj. Wkrótce będę pisał do Bad Arolsen pismo z prośbą o odszukanie dokumentów dot. Andrzeja. Być może znajdzie się coś ciekawego :)    
 Gdańsk, 2 luty 1946 roku do portu w Gdańsku wpływa statek Rügen na którym płynie Andrzej z wcześniej wyzwolonego obozu w Lubece. Jeszcze w tym samym roku w Gdańsku spotyka się ze swoim bratem Wiktorem. Było to pierwsze i ostatnie spotkanie po upadku III Rzeszy Niemieckiej dwóch braci. Andrzej po przyjeździe do Polski w  Stargardzie Szczecińskim zostawia wiadomość  - Wyjeżdżam do Kanady. Jednak nigdy nie udało mu się dotrzeć do lepszego świata po drugiej stronie oceanu. Jako jedyny z rodzeństwa, także przyrodniego, pamiętał swojego ojca, czyli mojego pradziadka.  Nabrzeże Archangielska. Rok 1912. 
Nabrzeże Archangielska - Rok 1912
Drugi syn – Wiktor urodzony 30 sierpnia 1910 roku w Archangielsku z ojca Andrzeja Wybieraniec i matki Anny zd. Hryćkiewicz. Rodzina później przeniosła się do Pińska na obecnej Białorusi. Miejsce zamieszkania przed wojną: H. Brochocka Koluszki Stanyca 13. Wiktor będąc w 84. Pułku Strzelców Poleskich brał udział w Kampanii Wrześniowej 1939. Tego samego roku  wzięty do niewoli jako jeniec wojenny do obozu STALAG: XIB,XB,XA. 6 października ‘39 roku przeniesiony do STALAGU VI A. Jego numer jeniecki to 81097. W roku 1943 zwolniony z obozu. Jednak nie był to koniec niewoli Wiktora. W tym samym roku ponownie wzięty do niewoli w tym samym obozie. STALAG: VIA, XA. 5 marca 1943 roku przeniesiony do STALAGU X B. W końcu 1945 roku STALAG został wyzwolony przez wojska brytyjskie.  Wcześniej był także wzięty do niewoli w Woli Gułowskiej, przydział wojskowy: 84. I. R, czyli 84. Pułk  Strzelców Poleskich, gdzie miał stopień podoficera broni, tak wynika z obsady personalnej tego pułku. W międzyczasie awansował na wyższy  stopień Unterfeldwebel – czyli plutonowego. Możliwe że został wcielony do wojsk Wehrmachtu – ponieważ jego stopień był zapisany w języku niemieckim.   Był także w obozie jenieckim S XIIC, nr 2021. Wiktor przebywał, tak jak widać w wielu obozach.  Zmarł w podeszłym wieku 97 lat, dokładnie dnia 15 kwietnia 2007 roku. Wiktor Wybieraniec, jeszcze przed wojną, często odwiedzał moją prababcie i swoje trzy przyrodnie siostry w Pińsku. Prababcia i babcia często wspominały o Wiktorze. Zofia, czyli moja prababka, twierdziła że był sierżantem – jednak nie znała się na stopniach wojskowych.  

   Przypuszczalnie krewnym mojej prababki był mjr piechoty Wojska Polskiego, oraz dowódca 84. Pułku Poleskiego – Bronisław Czesław Kamiński. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari – najwyższym polskich odznaczeniem wojskowym.
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy