Tu podaj tekst alternatywny

Teofil Jachman - biografia . cz. 2.

Teofil Jachman, trzeci od lewej

Teofil i Helena poznać się musieli w roku 1919. Czy w Łodzi? Niekoniecznie. Co prawda oboje urodzili się w Łodzi lecz w 1919 roku dziadek przebywał na Kresach… Nie wiem skąd pochodzi rodzina Heleny – Kamińscy. W 1919 roku jej rodzice  (Marcin Kamiński i Kunegunda ze Stawiaków) już nie żyli. W Łodzi mieszkała starsza o 5 lat siostra babci, Stanisława.
27 VII 1921 roku Teofil wysłał pocztówkę do jakiejś Kamińskiej w Pińsku – najprawdopodobniej z Brasławia.

Pińsk
Szpital Polowy 601
WP. F Kamiński(scy) (siostra)
Kochana Floreczko!
Jestem u Heli. Zbyszek
zdrów i już siada.
[My] zaś nie przyjedziemy
[do/z] Brasławia gdyż całe
[..os ....] tj. Hela, Zyga,
...? i ja jedziemy po
?? [numer] sierpnia do Łodzi, więc
chociażby? się nie minąć?,
...jej? [j]uż? zobaczy pod swą.

31 I 1920 roku o godz. 17.00  Teofil Jachman (lat 28) poślubił  Helenę Kamińską (lat 24). Ślub odbył się w Katedrze, w Łodzi. Ojciec Teofila nie żył już od roku. Helena miała w Łodzi siostrę. Zgodę na ślub dziadka musiał wydać Komendant Policji Państwowej na powiat Łódzki (nr pozwolenia 1751). Świadkami na ślubie byli: Antoni Gottwald i Henryk Rowiński.
Ślubu udzielił bp Wincenty Tymieniecki.

11 I 1921 roku w Głębokim urodził się pierwszy syn, Zbigniew Włodzimierz Jachman. Gdy miał pół roku Teofil i Helena przebywali w miejscowości Brasław.

Obecny widok na cm. Kopciówka
Teofil  wspaniale jeździł na koniu i polował,  kilka trofeów z polowań – do dziś zachowane. We wrześniu 1922 roku po kolejnym polowaniu Teofil przeziębił się i zachorował na zapalenie płuc. Zmarł w październiku 1922 roku. Został pochowany na cmentarzu Kopciówka w Głębokim.
Kiedyś Teofil znalazł w lesie pod Głębokim szczenię wilczycy – samiczkę. Przyniósł ją do domu i wychował. Wilczyca pilnowała domu i dzieci jak najwierniejszy pies. Gdy Teofil zmarł poszła na jego grób, nic nie chciała jeść – po kilku dniach umarła na grobie Teofila…
2 stycznia 1923 roku w Głębokim przyszedł na świat drugi syn Teofila – Leszek Teofil Jachman. Urodził się 3 miesiące po śmierci swojego ojca…

Przed śmiercią Teofil prosił, aby babcia wraz z synami wróciła do Łodzi. Tak też uczyniła. Helena zmarła w wieku 73 lat w Łodzi. Syn Teofila – Leszek poślubił Danielę Wilczyńską h. Poraj ur. 10 lipca 1923 r. w Łodzi, zm. 20 września 2009 roku tamże.
Biografia przesłana przez Panią Grażynę Jachman - Krysiak, wnuczkę Teofila.
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

2 komentarze:

  1. Piekne opracowanie i piekne zdjecie panow przy stoliczku. Przejmujaca historia o wilczycy.
    Gratuluje wspanialej pracy genealogicznej !

    OdpowiedzUsuń
  2. Pocztówka do jakiejś Kamińskiej :) Z odszyfrowanego tekstu wnioskuję, iż Teofil obok brata Zygmunta (którego a propos wspomina na owej pocztówce - Zyga) miał siostrę Florę, po mężu Kamińską. Alanie, czy masz takie wiadomości? Wychodzi też na to, że młodszy brat, ów Zyga, w lipcu 1921 roku przebywał z wizytą u Teofila lub może nawet zamieszkiwał ze swym bratem.

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy