Tu podaj tekst alternatywny

Bliźnięta .

Po bardzo długiej przerwie, która była spowodowana brakiem czasu, powróciłem do przekopywania metryk z parafii Himmlisch Rybnai. Zdecydowałem, że nie będę szukał konkretnej osoby, lecz wypisze wszystkie osoby o tym samym nazwisku. Na razie zajmuje się latami 1661-1735, całe szczęście że są indeksy do metryk, wszystko "idzie" szybciej :) Osoby zapisuje sobie w Excelu i robię mini drzewka, w których są rodzice, dzieci i jeśli są znani to ojcowie rodziców. Przy wypisywaniu osób o nazwisku Schmoranzer moją uwagę zwróciła ilość bliźniąt. Nie jest może ona oszałamiająca, ale dotychczas na prawie 1200 osób miałem tylko 1 parę bliźniąt, a w samej rodzinie Schmoranzer są ich trzy pary! Obecnie na świecie żyje około 50 mln bliźniaków, a ich liczba ciągle rośnie. W Europie średnio raz na 80 porodów rodzą się bliźniaki, w Japonii raz na 155 porodów, a w Nigerii częściej - raz na 22 porody. Jak już wcześniej wspomniałem liczba urodzeń bliźniąt stale rośnie, w 1994 roku wzrosła ona aż o 33%! Wracając do "moich" bliźniaków. Pierwszymi bliźniętami z rodziny Schmoranzer byli Caspar i Susanna urodzeni w 1673 roku z rodziców Hansa i Ewy zd. Feichtinger. Kolejnymi były dwie siostry Maria i Susanna urodzone w 1683 roku. Dziewczynki były dziećmi Andreasa i Ewy Bittmann. Niestety Maria zmarł tuż po narodzinach, a Sussana w wieku zaledwie 12 lat. Ostatnia parą bliźniąt byli bracia Johann i Adamus, synowie Caspara i Marii. Bracia urodzili się w 1692 roku, niestety Johann zmarł rok po urodzeniu. 
Także przy dzisiejszym szukaniu przodów o nazwisku Schneitz znalazłem bliźniaki - Caspara i Andreasa, oboje zmarli w tym samym roku w którym się urodzili czyli 1709. U Jakmanów jedna para bliźniąt - Caspar i Catharina, urodzeni w 1718 roku, a imiona dostali po swoich rodzicach :) Na razie tyle tych bliźniaków, jeszcze mam kilka nazwisk to wypisania to pewnie jeszcze jacyś się znajdą. Zauważyłem także tendencję  nadawania tych samych imion. Ciągle przewijają się Ewy, Tobiasze, Michały, Rozalie, Anny praktycznie innych imion nie ma! Pisałem o "Hurtowym nadawaniu imion", ale to akurat w Galicji było. 
Kilka ciekawostek związanych z bliźniętami :

Bliźnięta syjamskie (zroślaki) przychodzą na świat średnio raz na 100 000 porodów. 

Bliźnięta jednojajowe są najczęściej tego samego wzrostu, mają taką samą długość stóp, dłoni, ramion i obwód głowy. Nawet pieprzyki mają w tych samych miejscach! Podobne są nie tylko pod względem fizycznym. Mają podobną wrażliwość na zapachy, smaki, dotyk, a także niemal identyczną podatność na różne schorzenia. 

Przypadek bliźniąt Kate i Elizabeth :

 Kate i Elizabeth nie znały swojej prawdziwej matki - popełniła samobójstwo tuż po ich narodzeniu. Kilkumiesięczne niemowlęta zaadoptowały dwie brytyjskie rodziny. Kate razem z przybranymi rodzicami została w Londynie, Elizabeth natomiast wyemigrowała z nową rodziną do Chicago. O tym, że są siostrami, dowiedziały się dopiero kilka lat temu. Kiedy się po raz pierwszy zobaczyły, nie wierzyły własnym oczom. Wiedziały, że są do siebie podobne fizycznie, ale nie przypuszczały, że będą niemal identycznie uczesane i ubrane! Kate miała na sobie granatową bluzkę, a Elizabeth ciemnoniebieską sukienkę. Wtedy to wyszło na jaw, że obie lubią granatowy kolor i większość ubrań mają właśnie w tym odcieniu. Miały też podobne fryzury, niemal identyczną biżuterię i... używały tych samych perfum. Po długich rozmowach okazało się, że również ich losy są bliźniaczo do siebie podobne. Obie wyszły za mąż mniej więcej w tym samym czasie za podobnych mężczyzn (brunetów z technicznym wykształceniem), poroniły swoje pierwsze dziecko, w tym samym roku przeszły poważną chorobę serca. 

Na facebooku dalej mozna brac udział w ankiecie pt.: "Czy w Twojej rodzinie są bliźniaki?"
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy