Tu podaj tekst alternatywny

Kolejni czescy przodkowie...

W Family Search zostały udostępnione akta z interesujących mnie parafii : Kamienica Polska, Poczesna oraz Koziegłowy. Niestety nie wszystkie lata są dostępne, ale nie ma co narzekać :) 
Dzięki temu udało mi się odszukać m.in. akt ślubu moich 4xpradziadków Maksymiliana Jakman z Anny z Jeklów. Anna była córką Józefa i Teresy, z aktu dowiadujemy się również gdzie urodzili się młodzi. Oczywiście Maksymilian urodził się w Czechach w m. Rybna, a Anna? Anna także z Czech! Urodziła się w m. Kunzendorf. Pierwsze myślałem że to Morawieckie Hořejší Kunčice, czyli niem. Kunzendorf. Skontaktowałem z Piotrem Geraschem - jednym z założycieli Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, w związku z pomocą w odszukaniu moich przodków. Okazało się, że metryki z tego miasteczka dostępne są w internecie. Piotrowi udało się odnaleźć akt ślubu niejakiego Józefa ożenionego z Teresą w 1808 roku. Jednak wiek Józefa nie pasował z urodzeniem Anny. Z tego aktu wynikało, że Józef miał 56 lat, byłby już za stary przy narodzinach mojej 4xprababci.
Ten trop odrzuciliśmy. 
Dzisiaj Piotrowi udało się odnaleźć akt ślubu właściwego Józefa! Józef Jäckel ożenił się z Teresą Sprinz w 1809 roku we wsi Kuncina Ves, czyli po niemiecku także Kunzendorf! 
Następnie odnalazł akt urodzenia żony Maksymiliana, czyli mojej 4xprababci Anny z 1818 roku, później jej siostry Karoliny z 1829 r.

Józef Jäckel(Jakel) przybył do Polski, a dokładnie do Kamienicy Polskiej w 1818 roku razem z innymi kolonistami z Czech. Jego podpis widnieje na akcie notarialnym kupna wsi Kamienica Polska od Floriana Sadowskiego przez czeskich kolonistów. 
.

Józef do Kamienicy Polskiej przybył prawdopodobnie ze swoim ojcem Michałem oraz na pewno z matką Marianną Anną.
 Ciekawe jest to, że Józef przybył w 1818 roku do Kamienicy Polskiej, później przez kilkanaście lat aż do ok. 1830 roku w aktach tej wsi nie ma zapisów dotyczący Jeklów. Być może Józef pojechał po rodzinę, żonę, dzieci. W 1830 roku rodzi się syn Józef. Następnie moi przodkowie po raz kolejny wróciliby do Czech. Bowiem nie ma aktu zgonu Teresy ani Józefa. 
Ojciec Józefa, Michał zmarł w 1829 roku, a jego żona Marianna Anna zmarła 10 lat wcześniej. 
Kolejne zaskoczenie, akt urodzenia Michała jest z parafii Himmmlisch Rybnai! Z tej parafii, a dokładnie z Rybnej - Ryczki do Polski przybyła rodzina Jakman.
Michał urodził się jako Johann Michael z ojca Michała i matki Katarzyny w 1757 roku. 
Michał ożenił się z Marianną Anną  Jung 26 listopada 1782 roku. Dowiadujemy się że Marianna Anna była córką Kaspra.
Syn Michała, Józef urodził się 5 czerwca 1785, a 3 stycznia 1809 ożenił się z Teresą Sprinz, córką Ignacego i Marii Anny. 
Jak już wcześniej wspomniałem rodzina Jäckel, Jakel była rodziną młynarską, przez co często przeprowadzali się z jednej wsi do drugiej. Nie wiem do kiedy występują w parafii Himmlisch Rybnai, ale nie przypominam sobie aby w indeksie było nazwisko Jäckel(lata 1661-1735)
Jutro dalej będę szukał w aktach z Himmlisch Rybnai. Na pewno są tam Jungowie i Sprinzowie. 
Te dwa nazwiska występują już w moim drzewie, może uda mi się połączyć ze sobą te osoby :)

 Drzewo genealogiczne Anny Jäckel

Chciałbym jeszcze serdecznie podziękować Piotrowi Gerasch za pomoc w odszukiwaniu moich czeskim przodków!

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

2 komentarze:

 1. Witaj,

  W jaki sposob masz dostep do akt z Himmliscj Ribnei?
  Jestem zainteresowana, poniewaz z tej malej miesciny pochodzi moja prababacia o nazwisku Schrofel.

  Pozdrawiam,

  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   proszę wysłać mi maila na czarprzodkow@gmail.com .
   Mam dostęp do drzewa rodziny Schröfer, która jest zemną albo spowinowacona albo spokrewniona - już się pogubiłem :)
   Jednakże proszę napisać jakieś imiona to poszukam :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy