Tu podaj tekst alternatywny

Święto Konstytucji 3 maja

Zapraszam do oglądnięcia filmu o Konstytucji 3 maja :)
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

4 komentarze:

 1. nie wiedziałem gdzie napisać więc piszę tu. Zajmuje się genealogią dopiero zaczynam tak naprawdę urzędy itp. a mam dopiero 16 lat i zastanawiam się czy wpuszczą mnie do takiego archiwum albo czy jakiś ksiądz będzie ze mną gadał. Ty także zacząłeś w młodym wieku więc chciałem się poradzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć.
   Z archiwum to zależy. Do AP(Archiwum Państwowe) powinni Cię spokojnie wpuścić ponieważ są tam księgi mające powyżej 100 lat, czyli niedotyczące osób żyjących. Mnie u mnie w AP nie pozwolili przeglądać spisów ludności, ale były one z 1946 roku, więc dot. osób żyjących. Wtedy musiałbym coś tam podpisać że nie będę nikomu tego udostępniał itd., a jako że nie mam 18 lat to mój podpis nie ma mocy prawnej. Zawsze możesz iść z osobą dorosłą wtedy nie będzie żadnego problemy. Jeśli chodzi o USC(Urząd Stanu Cywilnego) są tam księgi z ostatnich 100 lat, więc tu może być problem. Akurat ja załatwiałem jedynie takie sprawy via email więc nie pytali o wiek. Czy ksiądz będzie z Tobą będzie gadał? To zależy czy będziesz miły. Ksiądz nie ma obowiązku udostępnić Ci ksiąg, nawet jeśli byłbyś już dorosły, wiek nie ma tu nic do rzeczy. Najlepiej zadzwonić do interesującej Ciebie parafii, lub do niej podejść w godzinach urzędowania kancelarii i się zapytać czy jest taka możliwość, bo interesujesz się genealogią itd.
   Jak masz jeszcze jakieś pytania to śmiało pisz ;)

   Usuń
  2. zawsze się zastanawiałem jak zdobyć kserokopie aktu z usc lub archiwum które jest od mojego miejsca zamieszkania dość daleko. Czy można wysłać jakieś podanie np. do usc a potem jakoś przelać pieniądze tylko jak by to zrobić?

   Usuń
 2. Odpowiedź na Twoje pytanie można wywnioskować z mojej poprzedniej wypowiedzi ;)
  Możesz napisać emaila do USC albo Archiwum z prośbą o odszukanie danego aktu, ale PAMIĘTAJ że jeśli nie znasz dokładnej daty, a podasz jedynie zakres lat, np: 1900-1910 to Archiwum może naliczyć Ci kwerendę, czyli opłatę za poszukiwania. W każdym archiwum jest inna, ale wynosi ok. ~35 zł za 30 minut poszukiwań. Przykładowo w łódzkim AP wystarczy podać roczną datę.
  Jak przelać pieniądze? - Normalnie :)
  Jeśli masz już konto w banku to możesz przesłać daną kwotę na ich konto. Jeśli nie masz poproś mamę albo tatę aby przesłali. Nie wiem czy jeszcze akceptują przelewy pocztą polską, ale z pewnością nie jest to opłacalna forma przelewu gotówki, ponieważ za taki przelew płacisz.

  OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy