Tu podaj tekst alternatywny

101 lat Związku Polskiego Piłki Nożnej !

Dzisiaj post może nie genealogiczny, ale historyczny i owszem :)

Pierwsi piłkarze Czarnych Lwów

Dokładnie 101 lat temu, 25 czerwca 1911 roku we Lwowie z inicjatywy Stanisława Kopernickiego powstał Związek Polski Piłki Nożnej (zwany również wymiennie Polskim Związkiem Piłki Nożnej). Protoplastami Związku były cztery kluby piłkarskie: Cracovia, Czarni Lwów, Pogoń Lwów i RKS Kraków. Związek działał  do rozpoczęcia I wojny światowej wyłącznie na terenie Galicji. Powstanie ZPPN było ważnym krokiem dla podkreślenia narodowej odrębności Polaków. Przed jego powstaniem polskie kluby należały bezpośrednio do austriackiej federacji. Prace nad statutem rozpoczęły się na jesieni 1910, a zakończyły w kwietniu 1911. 13 grudnia 1911 został on prawnie zatwierdzony. 8 maja 1913 dzięki staraniom ZPPN zainaugurowano 1. mistrzostwa Galicji w piłce nożnej (klasy A i klasy B). Formalnie związek ten działał w strukturach Austriackiego Związku Piłki Nożnej (niem. Österreichischer Fußball-Verband – ÖFV), jako w pełni autonomiczna jednostka - miał pełną swobodę organizowania własnych rozgrywek piłkarskich, nie mógł jednak oficjalnie wystawiać własnej reprezentacji narodowej, bowiem FIFA nie zezwalała - i nie zezwala do dziś - na zrzeszanie w swych szeregach reprezentacji narodowych lub regionalnych, a jedynie państwowe (wyjątek czyniąc jedynie dla kolebki piłki nożnej - Wysp Brytyjskich). ÖFV nie miał wpływu na działalność ZPPN, stosowny punkt statutu stwierdzał bowiem, że ewentualne spory rozstrzygać miała FIFA.
W rzeczywistości wpływ był odwrotny, to bowiem Polacy zasiadali we władzach austriackiej federacji, a wiceprezesem ÖFV wybrano Stanisława Kopernickiego. Reprezentant ZPPN brał udział w kongresie FIFA zajmując jedno z czterech miejsc przynależnych ÖFV. Od 1911 Austriacki Związek Piłki Nożnej miał strukturę federacji, a związek galicyjski był jednym z pięciu (obok czeskiego, morawsko-śląskiego, dolnoaustriackiego i alpejskiego) związków członkowskich.  Jako pierwszą siedzibę ZPPN obrano Kraków, jednak w 1912 przeniesiono ją do Lwowa. ZPPN nadawał rangi tzw.klasy klubom - w zależności od prezentowanego poziomu od klasy I poprzez klasy II A, II B do II C. W 1913 ZPPN zrzeszał aż 24 kluby (4 w klasie I i 20 w klasie II).  Protoplasta - założonego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wśród członków pierwszego zarządu PZPN niemal komplet stanowili działacze ZPPN. Sam związek, który po 1918 nazywano Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej, rozwiązał się 16 maja 1920.

Teraz pytanie do Was. Czy ktoś z Waszych bliższych lub dalszych krewnych grał w piłkę nożną, a może uprawiał inną dyscyplinę sportową? Piszcie :)
Drużyna mistrzów Polski Cracovii
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Mój pradziadek Adam Szymański grał w Resovii Rzeszów (1924-1930) i Garbarni Kraków (1930-1932) jako bramkarz.

    Pozdrawiam
    Oskar

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy