Tu podaj tekst alternatywny

Dzień dziecka .

Niestety nasi przodkowie nie obchodzili takiego święta, ponieważ zostało one wprowadzone dopiero w latach 50. XX wieku! Święto to jest obchodzone niemal na całym świecie. Nie w każdym kraju dzień dziecka obchodzony jest 1 czerwca, przykładowo w Japonii jest to 5 maja, a w Hondurasie 10 września. 
Dzień Dziecka został wprowadzony z inicjatywy organizacji „The International Union for Protection of Childhood", działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Jak wcześniej wspomniałem święto dzieci zostało wprowadzone w latach 50., w Polsce dokładnie w 1952 r. Jednak już niektóre kraje wcześniej obchodziły te święto. W chińskich kalendarzach Dzień Dziecka pojawił się już w 1926 roku!
 Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech, to jednocześnie dzień rodziny, obchodzony 6 stycznia w nawiązaniu do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki i złożyli podarunki maleńkiemu Jezusowi. W Paragwaju natomiast święto dzieci obchodzone jest 16 sierpnia, w dniu smutnej rocznicy bitwy o Acosta Nu (1869, wojna paragwajska), podczas której zginęło wiele dzieci (w czasie całego konfliktu życie straciło kilkadziesiąt tysięcy dzieci). Z kolei w Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Jest to jednocześnie Święto Niepodległości – rocznica utworzenia w 1920 roku niezależnej Republiki Tureckiej. Jej twórca, Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu. 
 W niezwykły sposób wygląda święto dziewcząt i chłopców w Japonii. Obchodzone oficjalnie od 1948 roku , jednak istniejące w Japonii już od kilku wieków. Wywodzi się ze święta chłopców,  obchodzonego 5 dnia piątego miesiąca, czyli 5 maja. W tym dniu rodzice przygotowują z papieru latawce w kształcie karpia i wywieszają je na długich masztach przed domem. Ilość karpi na maszcie wynika z ilości dzieci w danej rodzinie. Na terenie całej Japonii organizowane są imprezy, które mają na celu uczczenie dziecięcego święta.
A Wy jak obchodzicie Dzień Dziecka, tzn. wasze dzieci lub młodsze rodzeństwo :)
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy