Tu podaj tekst alternatywny

Miejscowości skąd pochodzili moi przodkowie . Część 1 .

Od dzisiaj co dwa dni będę dodawał krótkie opisy miejscowości skąd pochodzili moi przodkowie. Nie chodzi mi o opis dużych miast, ale o te małe, bardzo często nikomu nieznane wsie. Opisy będą dodawane w kolejności poznawania kolejnych przodków. W jednym opisie mogę umieścić kilka wsi, jeśli leżą one koło siebie, i nie byłoby większego sensu dodawać do każdej wsi nowego opisu. 
Dzisiaj na pierwszy plan wezmę wsie: Żarówka i Zdziarzec Potem kolejno: Szczyrk, Kamienica Polska, Himmlisch Rybnai(oraz pobliskie wioski) i zobaczymy co jeszcze :)

Pierwsze moje odkrycia dotyczyły przodków mojej babci, która urodziła się w Żarówce. Pewnie większość z czytelników nie ma zielonego pojęcie gdzie ta miejscowość jest położona, więc napiszę :) 
Żarówka jest wsią położoną w woj. podkarpackim, w powiecie mieleckim. Leży niedaleko Mielca(23 km) i Tarnowa(30 km). 
Wszystkie pokolenia jakie mi się udało odszukać(na tyle ile księgi pozwalają) rodziły się, zawierały małżeństwa i umierały w parafii Zdziarzec do której właśnie należała wieś Żarówka.
Teraz króciutko historia Żarówki.
Mapa Żarówki oraz pobliskich wsi z 1894 roku.Po kliknięciu mapa będzie większa :)
Wieś została założona w drugiej połowie XVI wieku, a na pewno po roku 1536. Pierwsza wzmianka z 1581 r. brzmiała " Zdzar noviter locata,idem hort 8", czyli nowa osada z 8 zagrodnikami. W początkach XVII wieku  było we wsi 32 zagrodników; byli to głównie rolnicy, choć istnieją wzmianki o karczmarzach i młynarzach. Prawie 200 lat później wieś liczyła znacznie więcej mieszkańców. Znajdowało się 127 domów z 679 mieszkańcami, co daje 5 ludzi na jedno gospodarstwo domowe. Żarówka posiadała organizację gromadzka. Na mocy patentu z 13.04.1784 roku każda wieś miała mieć wójta i dwu przysiężnych. Powoływani oni byli przez dziedzica spośród gromady i zajmowali się głównie łagodzeniem sporów między poddanymi.Na podstawie przedłożenia plebana do Gubernium Lwowskiego z 1785 roku można stwierdzić, iż Żarówka posiadała taka właśnie organizację. Prośbę o nie włączanie parafii Zdziarzec do parafii Radomyśl Wielki podpisali przedstawiciele Zdziarca, Dulczy Wielkiej oraz Żarowki. Reprezentantami Żarówki byli: wójt Wojciech Kosiarski, podwójci - Marcin Oliprach oraz przysiężni - Melchior Religa i Piotr Czapiga "swoimi i całej gromady Żarowskiej imieniem." Muszę się tutaj pochwalić, że Marcin Oliprach to mój przodek :) Żarówka należała do kompleksów dóbr poszczególnych rodzin szlacheckich, jednak nie była bezpośrednio przez nie zarządzana, lecz przez dzierżawców. Z okresu XIX wieku udało mi się ustalić tylko jednego dzierżawcę - Wojciecha Bilińskiego.Zbrojne powstanie chłopów przeciwko szlachcie, zwane rabacją galicyjską, miało swój oddźwięk również w Żarówce. Faktem jest, iż wystąpienia chłopskie miały tam miejsce.
W takiej chacie prawdopodobnie mieszkali moi przodkowie.

Według Mariana Żychowskiego 18 lutego 1846 roku oddział chłopski napadł na dwór w Żarówce i zabił dzierżawcę Wojciecha Bilińskiego.Na początek XX wieku przypada tworzenie szkoły podstawowej w Żarówce. Według Szematyzmu Nauczycielskiego na rok 1905 w Żarówce istniała już wtedy 1-klasowa szkoła.Już w drugim miesiącu wojny Żarówka znalazła się na linii odwrotu wojsk rosyjskich od Dunajca po I inwazji. Wieś w dniach od 25 do 30 września 1914 roku znalazła się w rękach rosyjskich. W wyniku nowej ofensywy Żarówka znalazła się pod okupacją rosyjską od 9 listopada 1914 do 8 maja 1915 roku. Okupacja hitlerowska rozpoczęła się w tych stronach już 8 września 1939 roku. Tego dnia od strony Dąbrowy Tarnowskiej w kierunku Radomyśla Wielkiego następował odwrót wojsk 10 brygady gen. S. Maczka. Wieś została wyzwolona 13. stycznia 1945 roku. Mieszkańcy Żarówki, wracający z wysiedlenia zastali pożogowisko. Zostało niespełna 58 budynków bez zadaszenia, podłóg, drzwi i okien. Ludzie zatrzymali się w bunkrach pozostałych po wojskach rosyjskich i niemieckich. Początkowo były trudności z poruszaniem się po terenie wioski, gdyż było tu dużo min. Z tego powodu wiele osób zostało trwale okaleczonych lub poniosło śmierć.  Były przypadki samodzielnego rozminowywania pól, nawet przez starsze osoby np. przez panią Piątek, która własnoręcznie motyczką rozminowywała swoje pole.Pani Piątek być może jest kimś z mojej rodziny. W linii prostej moi przodkowie zamieszkiwali wieś Żarówka od 1806 r. ( a na pewno już wcześniej) do lat 50. i 60. XX w. Wiele osób z mojej rodziny mieszka tam nadal. 

Moje najstarsze zdjęcie. W środku Jakub Frankowicz( wnuk siostry mojej 4x prababci). Zdjęcie zrobione w czasie wielkiej emigracji.
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post:) Mam nadzieję, że inne też będą takie fajne, bo bardzo przyjemnie się czyta :)

    Pozdrawiam
    Martyna

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy