Tu podaj tekst alternatywny

Miejscowości skąd pochodzili moi przodkowie . Część 2 .

Jak obiecywałem dzisiaj część druga :)

Po odkryciach związanymi z Cichoniami i innymi nazwiskami z Żarówki i Zdziarca przyszedł czas na rodzinę Kruczek z Szczyrku. Póki co genealogia rodziny Kruczek nie sięga zbyt daleko(początki XIX wieku). Ale wkrótce postaram się to zmienić. Bowiem akta z parafii Łodygowice, bo przed 1800 rokiem Szczyrk należał pod tę parafię, sięgają połowy XVII wieku!
Wiele osób z mojej bliższej, czy dalszej rodziny mieszka w Szczyrku, jednak niektórzy przenieśli się do Bielska-Białej.
Na pewno Ci, którzy lubią zimowe szaleństwa wiedzą gdzie położony jest Szczyrk, ale krótko napiszę dla tych co nie wiedzą.
Szczyrk jest położony w woj. śląskim w powiecie bielskim. Wieś położona jest na południe od stolicy Podbeskidzia, czyli Bielska-Białej(15 km).

Trudno jest określić kiedy dokładnie w Szczyrku pojawili się pierwsi osadnicy. Wpierw byli to skazańcy, a w XV w. przywędrowali tu koczownicy z Bałkan czyli Wołosi. Wówczas w Szczyrku przebywali ludzie różnej nacji - Niemcy, Austriacy, Czesi i Słowacy.
Parafia św. Jakuba w Szczyrku
 Z inicjatywy ks. Bartłomieja Kampkowicza w 1630 roku dokonano pierwszego spisu ludności! Dzięki temu wielu mieszkańców może pochwalić się nazwiskami już z XVII wieku. Najczęstszymi nazwiskami były bowiem: Kruczek, Donat, Wieczorek, Przybyła. Jak już wcześniej wspomniałem moi przodkowie to Kruczkowie. Na pewno z dwóch stron, a być może jeszcze niepotwierdzona przodkini się zaliczy, bo z domu jej Kruczek było. Ludność szczyrkowska zajmowała się przede wszystkim rolnictwem, karczowaniem lasów, pasterstwem i myślistwem.  Szczyrkowianie często nadawali nazwy okolicznym pagórkom czy wyższym szczytom. I tutaj ciekawostka. Pewnie wielu z Was kojarzy nazwę Skrzyczne. Dawno temu na tym szczycie było jezioro, w którym żaby strasznie głośno skrzeczały. Jezioro znikło, a nazwa się ostała :)
Prababcia Teresa (z książeczką)
Niespotykanym gdzie indziej sposobem, nadawano osadnikom ziemię. Był to tak zwany "zarębek", czyli odpowiednik "łana". Różnica polegała jednak na tym, że zarządca stawał w dolinie i "zarębek" mnożył się w obie strony wzgórz, a przyszły góral otrzymywał ziemię na lepiej i gorzej nasłonecznionym stoku. Gdyby wtedy ktoś wiedział, że za 300 lat cepry wymyślą narciarstwo, to tym sposobem fortuny góralskie zajmowały by dzisiaj pierwsze miejsca na listach magazynów finansowych oraz urzędów skarbowych. 
W 1808 roku Szczyrk liczył zaledwie 172 zarębników. Do II wojny światowej wybudowano blisko 10 pensjonatów i rozpoczęła się modernizacja głównej drogi, która trwa do dziś, w związku z ciężkimi warunkami atmosferycznymi, panującymi w Beskidach.

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy