Tu podaj tekst alternatywny

Miejscowości skąd pochodzili moi przodkowie . Część 3 .

Dzisiaj o Kamienicy Polskiej. 
O tym, że Jakmanowie pochodzili z Kamienicy Polskiej, a nie z Łodzi, jak wcześniej sądziłem. Dowiedziałem dzięki uprzejmości Pani Elizy z forum FORGEN. Mój prapradziadek Paweł Jakman przybył do Łodzi z Kamienicy Polskiej. Zdziwienie. Nikt w rodzinie nie mówił o takiej miejscowości. Dlatego jeszcze raz bardzo DZIĘKUJE Pani Elizie!
Kamienica Polska leży koło Częstochowy w woj. śląskim.
Korzenie wsi Kamienica Polska sięgają średniowiecza, kiedy była  kuźnicą należącą do parafii miejskiej w Koziegłowach. W 1519 roku wieś stała się własnością kapituły krakowskiej, aby w XVIII wieku właścicielem Kamienicy Polskiej stał się niejaki Ignacy Wędrychowsk - ekonom. Córka owego Ignacego - Antonina wychodzi za mąż za Floriana Sadowskiego. Tym sposobem dotarliśmy do historycznego, dla wielu Czechów, wydarzenia. Sadowscy sprzedają wieś w 1818 (głównie) kolonistom czeskim. Przebyli Czesi zajmowali się głównie tkactwem. Większość z nich przybyło z Gór Orlickich.
Do Kamienicy Polskiej przybyli Ignacy Jakmann i Józef Jäckel(Jakel) - protoplaści polskiego rodu Jakmanów. Ignacy, jego syn Maksymilian, jego wnuk Franciszek i jego prawnuk Paweł zajmowali się tkactwem. Wcześniej wspomniany Józef był młynarzem i często... znikał! Przez kilka lat w księgach parafialnych w ogóle nie pojawia się nazwisko Jäckel! Prawdopodobnie przybył tu z rodzicami.  
Kamienica Polska w latach 20., 30. i 40. XIX wieku była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.W 1827 r. Kamienica Polska liczyła 590 mieszkańców, w 1847r. -1553. Cech tkaczy w 1830 r. zrzeszał ponad 160 majstrów, w osadzie działało niemal 300 warsztatów (w r. 1844 - 316). W latach 1832-1847 wyzwolono w cechu 201 czeladników i 159 uczniów na czeladników. W latach 40. XIX w. wielu majstrów i czeladników wyemigrowało do dynamicznie rozwijającej się Łodzi. Byli to między innymi moi przodkowie i ich krewni. Jak napisałem na początku postu Paweł wyemigrował do Łodzi, a inni Jakmanowie wyjechali do Żyrardowa(około Warszawy). Z Kamienicy Polskiej emigrowano także do innych ośrodków tkackich: m.in. do Pabianic, Tomaszowa Mazowieckiego, Żyrardowa, Częstochowy, Zawiercia a także do czeskich kolonii tkackich na Wołyniu. Specyfiką XIX-wiecznej Kamienicy Polskiej była jej wieloetniczność. W szkole utrzymywanej (zapewne już od 1821 r. ze składek mieszkańców) uczono po czesku i niemiecku. Cechowa dokumentacja tkacka aż do lat 70. XIX w. prowadzona jest w języku niemieckim.

Na terenie Kamienicy Polskiej eksploatowane były od średniowiecza pokłady rudy żelaza. Intensywne wydobycie trwa przez cały XIX wiek. O rządowej kopalni, istniejącej od 1836 r., zatrudniającej sztygara i 30 górników pisze Hieronim Łabęcki w swym dziele "Górnictwo w Polsce". W 1855r. Ksawery Cianciara założył manufakturę, którą potem prowadził jego syn Jan Cianciara (poseł na Sejm Ustawodawczy 1919r.) W Kamienicy Polskiej działali także żydowscy przedsiębiorcy, Kreuzbergowie, Ginsbergowie i Merynowie. Chałupnictwo tkackie przetrwało do drugiej wojny. Po wojnie działała spółdzielnia Tkaczy i Dziewiarzy, zmieniając asortyment produkcji (upadła po 1989r.)

Olbrzymią pracę na rzecz upamiętnienia Kamienicy Polskiej i jej mieszkańców robił i nadal robi pan ANDRZEJ KUŚNIERCZYK. I chwała mu za to! Warto zajrzeć na stronę jego kwartalnika: http://www.korzenie.info/

Warto także zajrzeć na stronę Kamienicy Polskiej : http://www.kamienicapolska.gmina.pl
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Cześć,
    w Kamienicy Polskiej urodził się 4 maja 2009 r. mój pies - maltańczyk Timmy

    Pozdrawiam
    Oskar

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy