Tu podaj tekst alternatywny

Miejscowości skąd pochodzili moi przodkowie . Część 4.

Dzisiaj będzie o miejscowościach takich jak: Nebeska Rybna, Říčky, Zdobnice i Saufloss.
Wszystkie te miejscowości leżą od siebie ok. 10-20 km. Miejscowości położone są w południowo-wschodniej części Gór Orlickich. Z Nebeskej Rybnej do stolicy Czech jest ok. 165 km. Miejscowości te są naprawdę niewielkie. W 2010 roku Nebeska Rybna liczyła sobie nieco ponad 80 mieszkańców, Ricka 90, jedynie Zdobnice mają niespełna 180 mieszkańców.
Pierwsza wzmianka o Nebeskej Rybnej(niem. Himmlisch Rybnai) pochodzi z 1318 roku. Była wówczas częścią Hradec Kraove, zarządzali nią rycerze z Rychmberk. Już w XIV wieku był tutaj mały drewniany kościółek, który był także kościołem parafialnym dla okolicznych wiosek. Prawdopodobnie podczas reformacji kościół stracił ten status. Od końca XVI wieku ludności 

Himmlisch Rybnai składała się głównie z niemieckich robotników leśnych.  Bardzo możliwe, że właśnie wtedy do Czech przybyli moi przodkowie. W 1662 roku kościół "wznowił" działalność. Właśnie wtedy zaczęto prowadzić metryki urodzeń, ślubów i zgonów. Co ciekawe śluby i zgony były już rok wcześniej. Już w XVIII wieku w Himmlisch Rybnai mieściła się szkoła. W 1845 roku kościół został spalony. Na jego miejscu został wybudowany nowy. Tutaj zatrzymamy się na historii Rybnej, dlatego, że moi przodkowie już tam nie mieszkali. Przenieśli się bowiem do Kamienicy Polskiej. 
Widok z lotu ptaka na Nebeską Rybną i okolice

Říčky v Orlických Horach(niem. Ritchka). Pierwszy raz udokumentowana dopiero w 1577 roku. W XVII wieku do Ritchki "napływali" niemieccy koloniści. Zajmowali się głównie leśnictwem, ale także wydobywaniem węgla, złota, ołowiu i żelaza. Niemieckich kolonistów "ściągnął" Johann Nicolaus von Nostitzów głównie z Westfalii. W 1785 roku dzieci z Ryczki uczęszczały do szkoły w Rybnej. W latach 1790-1792 zbudowano kościół parafialny.

Zdobnice(niem. Stiebnitz). Od XVI wieku zamieszkiwana przez górników oraz drwalów. Pierwszy dokument o Zdobnicach stworzono w 1550 roku. W 1577 roku wieś była połączona z wcześniej wspomnianą Riczką. Była wówczas zarządzana przez cesarza Rudolfa II. W 1630 roku wylesienie tych pięknych terenów zostało zakończone. W połowie XVII wieku doszło do rozdzielenia wioski na: Zdobnice małe i Zdobnice duże. W 1703 sprzedana przez Leopolda I, cesarza. 

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Ciekawe. Moja rodzina pochodzi również z Himmilsch Rybnai, dokopałem się tam przodków wstecz do 1766 r. Ale w 1819 r. dwóch braci Drimerów przeniosło się do Huty Starej A k/Częstochowy, zakupionej przez kompanię tkaczy z Moraw. Odtąd historia rodziny związana jest trwale z Polską. Ja sam, ostatni z mojej gałęzi Drymerów, w 1983 r. emigrowałem do Wlk Brytanii.

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy