Tu podaj tekst alternatywny

Teresa, Hanna czy Anna?

Dzisiaj słów kilka o mojej prababci, a raczej o jej imieniu.

Kiedy w marcu, dwa lata temu, dostałem skany zdjęć rodziny Kruczek ze Szczyrku od mojej cioci, dowiedziałem się jak na imię miała moja prababcia. Dostałem także skan zdjęcia, na którym stoi z córką i dwoma wnukami. 
Ciocia przekazała mi, że jej babcia, czyli moja prababcia miała na imię Teresa, a zmarła, ok. 1965 roku. Dostałem także zdjęcie z pogrzebu prababci - wówczas - Teresy. Jak powiedziała, tak zapisałem ją w drzewie. 
Po jakimś czasie udało nawiązać mi się kontakt z nowo poznaną rodziną Kruczek. Byli to potomkowie siostry mojego pradziadka - Marii - i jej męża - Antoniego. Ciekawostką jest, że Maria Kruczek wyszła za mąż także za Kruczka! Nie wiem czy byli jakoś spokrewnieni, ale pewnie w którymś stopniu owszem. 
Od Pani Renaty uzyskałem dzienną datę narodzin Marii, roczną jej zgonu, oraz roczną urodzenia i zgonu Antoniego. Od kuzynki Pani Renaty, uzyskałem informacje o potomkach Antoniego i Marii. Druga ciekawostka. Maria i Jan(jej brat, a mój pradziadek) mieli tyle samo dzieci! Dostałem także informacje o tym, że mój pradziadek był półtora roku młodszy od swojej siostry Marii. Wynikałoby, że urodził się w kwietniu/maju 1900 roku. Zapytałem także, czy może wie coś o mojej prababci Teresie. Dostałem odpowiedź. "Jan miał żonę Hannę[...]". Dziwne, przecież ciocia mówiła, że Teresa. Jednak dowiedziałem się, że w Szczyrku często mówiono na osobę inaczej niż się nazywała. Więc może urodziła się jako Hanka, a zmarła jako Teresa?
Przez długi, długi okres nic nowego nie udało mi się wnieść do genealogi Kruczków. Jedynie w październiku 2011 roku, udało mi się odnaleźć i sfotografować akta urodzeń moich prapradziadków - Kazimierza i Teresy - oraz ich córki, czyli siostry mojego pradziadka - Marii(Marianny). Aktu pradziadka Jana nie znalazłem. 
Kiedy w USC pytałem o akta zgonów moich pradziadków, nie znaleziono Teresy. Data zgonu Teresy, czy też Hanny była już pewna - "zmarła w 1965 roku". Pani z Urzędu nie znalazła także zgonu żadnej Hanny Kruczek. Pomyślałem, że może pradziadkowie zmarli w mieście, w Bielsku-Białej, albo innej pobliskiej wsi. 
USC znalazło jedynie zgon mojego pradziadka Jana. Zmarł w 1984 roku. Rok zgadzałby się. Miał żonę Annę. Pomyślałem, że to jednak nie on. Janków we wsi dużo było, a Kruczków jeszcze więcej. 

Niedawno udało mi się odszukać akt urodzenia mojego pradziadka Jana! Nie urodził się w 1900 roku, a w 1901! Dokładnie 26 czerwca. Rodzice się zgadzali, nr domu również. 
Następnie chciałem odnaleźć akt ślubu pradziadka, aby dowiedzieć się jak brzmiało to nieszczęsne imię prababci. Mam! "Jan, syn Kazimierza Kruczek i Teresy Kruczek, zamieszkały w domu pod numer 144, kawaler, lat 23." Wszystko pięknie pasowało. Odczytuje dane małżonki: "Anna(sic!), córka Michała Laszczak i Teresy Wajdzik, zamieszkała w domu nr 340, panna, lat 20". To na 100% akt ślubu moich pradziadków! 
Ani moja ciocia, ani dalsza rodzina nie miała racji co do prawdziwego imienia prababci. Co prawda na wielu wsiach na Anki mówiono Hanka! 
Później odnalazłem akt urodzenia prababci, co już na 200% potwierdziło imię mojej prababci ANNY. Przy zapisie chrztu prababci była informacja o dacie jej zejścia. Tu także rodzina się myliła, ale już nie wiele :) Anna zmarła w 1964 roku. 

Akt ślubu pradziadków. (Aby powiększyć akt, należy kliknąć w obrazek).Nie wiem czemu, ale prababcia Anna, będzie jednak prababcią Teresą :) Chyba się już przyzwyczaiłem. W drzewie zapisałem ją: Anna Hanna Teresa Kruczek zd. Laszczak. Tak aby każdy wiedział jakie to przeboje były z imieniem prababci. 
Ruszyłem trochę z genealogią Kruczków i kolejne zaskoczenie. Aż sześć razy w różnych gałęziach drzewa(przodkowie mojego dziadka) występuje nazwisko Laszczak! Już przy jednym ze ślubów jest zapis o pokrewieństwie małżonków w trzecim stopniu. Oboje mieli matki, które z domu Laszczak były! 
A Wy mieliście podobne przypadki z imionami? Piszcie :)
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy