Tu podaj tekst alternatywny

Amerykańska gałąź rodziny .

Dzisiaj postanowiłem opisać jedną z kilku amerykańskich gałęzi mojego drzewa genealogicznego. Rodzina Frankowiczów (ang. Frankovich) jest tą największą ze wszystkich amerykańskich krewnych. Oprócz nich za chlebem wyemigrowała rodzina Cichoń,  Markowski, Tabor, Giza, Pulak i z pewnością jeszcze kilka innych rodzin,  których nie udało mi się jeszcze przyłączyć do drzewa. Protoplastami linii amerykańskich Frankowiczów byli Jakub (Jacek) Frankowicz i jego żona Tekla z Finiorów. Jakub Frankowicz urodził się 27 czerwca 1857 roku w Żarówce jako syn Wawrzyńca i Katarzyny z Czapigów. Rodzica Jakuba to moi 5xpradziadkowie. Jego żona Tekla urodziła się ok. 1853 roku z rodziców Jana Finior i Katarzyny Joniec. Katarzyna była prawnuczką Wojciecha i Teresy Frankowiczów, którzy są moimi 5xpradziadkami. Jakub i Tekla pobrali się 15 lutego 1882 roku w Żarówce, 2 miesiące później urodziła się pierwsza córka Maria, a już w kwietniu 1884 postanowili wyemigrować do USA. Rok później rodzi się kolejna córka - Veronica, później Bronisława, Rose, John i Katie.
Jakub Frankowicz(w środku)

Pierwsza córka Jakuba i Tekli wyszła za mąż za Stanleya Saskosky'ego. z którym miała dwóch synów i dwie córki. Zmarła w 1962 roku, a Stanley w 1935 .Druga córka Veronica "Anna" urodzona 17 sierpnia 1885 roku wyszła za mąż za Fabiana Gizę(pol. Giża). Doczekali się dziesięciorga dzieci! Z drugim imieniem Weroniki - Anna - wiążę się ciekawa historia. Kiedy Weronika zaczęła chodzić do szkoły nauczyciele powiedzieli, że imię [Veronica] jest za długie dla tak małej dziewczynki i postanowili do niej mówić Annie! Veronica zmarła 6 lipca 1918 roku, rok po narodzinach ostatniego dziecka, a Fabian 39 lat później. 
Ślubne zdjęcie Fabiana Gizy z Weroniką Frankowicz. Po lewej stronie w kapeluszu - Tekla Frankowicz zd. Finior.


 Trzecia z kolei córka Bronisława "Bernice, Blanche" urodziła się w lutym 1887 roku. 25 września 1906 roku wyszła za mąż za Johna Korplasky'ego urodzonego w 1885 roku. Blanche i John doczekali się także sporej gromadki dzieci. Czwarta już córka Jakuba i Tekli - Rose "Rosie" urodziła się 22 stycznia 1889 roku. 19 lat później wyszła za mąż za Josepha Lutz'a. Joseph i Rose mieli aż trzynaścioro dzieci! Rosie zmarła 4 stycznia 1966 roku, a Joseph 13 grudnia 1941. Pierwszy syn Jakuba i Tekli - John - narodził się 24 maja 1890 roku. Niestety nie dane było mu żyć długo, zmarł już 10 maja 1933 roku. John ożenił się z Angeliną "Anną" Mc Closkey. Anna była córką Józefa i Wiktorii Markowskich. Józef Markowski był wnukiem Tomasza Markowskiego, który był bratem mojej 5xprababki Apolonii! Warto też wspomnieć, że wcześniej wspomniany Fabian Giza był przyrodnim bratem Wiktorii Cichoń, matki Angeliny! John i Angelina mieli jedenaścioro dzieci. Angelina zmarła w słusznym już wieku 93 lat.Ostatnie już dziecko Jakuba i Tekli - Katie - urodziło się 30 kwietnia 1893 roku. Katie 27 września 1913 poślubiła Franka Gmerek. Nie są znane daty śmierci Franka i Katie. Wiadomo natomiast, że widnieją jeszcze w spisie powszechnym z 1940 roku. Doczekali się ośmiorga dzieci.
Liczba wszystkich znanych potomków Jakuba i Tekli sięga już niespełna 200 osób.
A czy Wy macie amerykańskich krewnych?

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy