Tu podaj tekst alternatywny

Listy od czytelników : Poszukiwany , poszukiwana


Bronisław Luborak
Pierwszą osobą, która zdecydowała się napisać o swoich poszukiwanych jest Pani Bożena Balawender. Pani Bożena od kilku lat bezskutecznie próbuje odszukać kilku krewnych.  Jedną z tych osób jest brat mamy czytelniczki bloga. Bronisław (Bruno) Luborak( na zdjęciu obok) urodził się 20 grudnia 1920 roku w Zabłotowie. Jego rodzicami byli Karol Luborak i Anna z Migockich. Miasteczko leży dziś na terenie Ukrainy, lecz do roku 1945 leżało w terenach II Rzeczpospolitej. W czasie wojny Bronisław maszerując  z wojskiem do Rumuni przechodził nieopodal domu rodzinnego. W latach 50., 60. lub 70. XX w. wyjechał do Francji, osiedlając się w okolicach Paryża.  Wtedy nawiązał kontakt ze swoją siostrą - mamą Pani Bożeny. Kontakt urywa się w połowie lat 70. XX w. Bronisław najprawdopodobniej nie żyje, nie wiadomo też czy miał żonę.  
Kolejną zaginiona osobą jest brat teścia Pani Bożeny - Józef Balawender. Urodził się około 1895 roku. Miejsce jego narodzin nie jest znane. Józef był synem Józefa, a bratem Antoniego oraz Władysława (ur. 1910) – teścia czytelniczki. Z opowiadań rodzinnych wiadomo tylko tyle, że Józef wyruszył na I Wojnę Światowe. Już wtedy ślad się urwał. Józef zginął we Włoszech około 1915 roku.
Trzecią z kolei osobą, o której Pani Bożena Balawender chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej jest Mikołaj Wyspiański.
Izydor Rychlewski
Rodzinna legenda mówi o tym, że Mikołaj był kuzynem naszego czwartego Wieszcza Polskiego – Stanisława Wyspiańskiego. Urodził się w latach 30. XIX wieku w Mytnicy (Ukraina) jako syn Aleksandra (1789-?) i Magdaleny Poznańskiej (1790-?). Mikołaj miał córkę o imieniu Wiktoria(1850-?), która wyszła za Kisielewkiego.  
Następną tajemniczą osobą jest niejaki Izydor Rychlewski( na zdjęciu po prawej stronie). Izydor urodził się w Mytnicy na terenie dzisiejszej Ukrainy z ojca Józefa – brata babci Pani Bożeny. Izydor podczas bójki został raniony nożem, przez co uciekł do Francji. Tam małżonka urodziła mu dwóch synów, których imiona nie są znane. Synowie Izydora dostali się do Legii Cudzoziemskiej, gdzie walczyli w Wietnamie. Będąc żołnierzami synowie dostali amerykańskie obywatelstwo.
Według przekazów rodzinnych obecnie mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie wiadomości Pani Bożena uzyskała od nieżyjącego już brata Izdora, który zmarł w latach 70. XX w São Paulo (Brazylia). 
Kolejną osobą, której losy nie są znane jest ojciec wcześniej opisywanego Izydora – Józef Rychlewski. Józef urodził się pomiędzy 1869 a 1880 rokiem w Mytnicy(Ukraina), jako syn Wiktora i Tekli Dębickiej. Po wykolejeniu pociągu uciekł do Królestwa Pruskiego. Według rodzinnych opowiadań Józef przez pewien czas mieszkał w Piotrkowie Trybunalskim. 
Przedostatnią już opisywaną osobą jest dziadek Pani Bożeny - Karol Luborak. Karol urodził się około 1863 roku, niestety miejsce narodzin oraz dane rodziców nie jest znane. Pierwszą żoną Karola była Rozalia Kubatonion, która zmarła przed 1917 rokiem. 11 maja 1918 roku Karol poślubił babcię Pani Bożeny – Annę z Migockich. Już 9 lat po ślubie, 9 listopada 1927 roku zmarł w miejscowości Zabłotów, która leży dziś na terenie Ukrainy.
Bartłomiej Rychlewski(stoi) z bratem Franciszkiem
Ostatnią osobą, której dalszych losów nie można ustalić jest brat babci Pani Bożeny – Bartłomiej Rychlewski(na zdjęciu po lewej). Data narodzin Bartłomieja nie jest dokładnie znana. Na pewno urodził się pomiędzy 1869 a 1880 rokiem w Mytnicy. Według opowiadań Bartłomiej był bardzo przystojnym mężczyzną, jednak zostawił swe wielbicielki i wyemigrował do USA. Tam ożenił się z nieznaną z imienia i nazwiska amerykanką, mieszkał w Detroit. Przed Wojną, odwiedził rodzinę z 2 córkami w Mytnicy.
Pani Bożenie Balawender bardzo dziękuje za nadesłane informacje mam nadzieję, że uda się ustalić losy opisywanych tutaj osób. 
Każdy ktoś zechciałby, opisać swoje poszukiwania przodków lub osoby, których losów nie może ustalić, może zostawić swój email w komentarzu :)


Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Czy można dostać na priv kontakt do p. Bożeny Balawender?
    ks. Antoni
    e-mail: parish.zabolotiv@gmail.com

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy