Tu podaj tekst alternatywny

Spowinowacony z Pułaskimi?

Kiedy na przełomie lutego/marca dowiedziałem się co nieco o rodzinie Wybierańców dostałem także informację, że (podobno) jestem spowinowacony z Kazimierzem Pułaskim. 
Zacznijmy jednak, kto, kiedy i jak :)
Jak już wspominałem kiedyś na blogu, moja babcia oprócz dwóch sióstr miała także trójkę przybranego rodzeństwa. W wspomnianej trójce była Helena - ostatnie dziecko z pierwszego małżeństwa mojego pradziadka. Helena urodziła się 22 maja 1913 r. w Pińsku, tak więc pradziadek Andrzej musiał przenieść/wrócić do Pińska między 1910 a 1913 rokiem. W roku 1910 rodzi się brat Heleny - Wiktor, jednak nie w Pińsku, ale Archangielsku. 
Helena mając zaledwie osiemnaście lat wyszła za mąż o 9 lat starszego Józefa Brochockiego. Józef był synem Wojciecha i Zofii Rezler, urodził się w Łodzi. Służył w Morskim Dywizjonie Lotniczym jako podoficer zawodowy. Józef uczestniczył w Kampanii Wrześniowej, gdzie podany ma stopień Zugführer, czyli nasz odpowiednik plutonowego. Do 20 marca 1940 roku przebywał w STALAGU IIIA, prawdopodobnie razem z bratem Heleny - Wiktorem. Brochocki uczestniczył również w Powstaniu Śląskim oraz Powstaniu Warszawskim, po którym został zesłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego.
Kazimierz Pułaski
Według rodzinnych opowiadań Józef Brochocki spokrewniony jest z samym Kazimierzem Pułaskim! Tylko na ile ta informacja jest prawdziwa? Nieznana z imienia siostra Józefa ponoć zebrała dokumenty potwierdzające pokrewieństwo Brochockich z Pułaskimi. Nie tylko siostra Józefa była zaangażowana w udokumentowanie przodków Brochockich. Józef prowadził " Księgę Genezis Brochockich", ale gdzie ją znaleźć? Na pewno wyjaśniłaby moje wątpliwości co do pokrewieństwa, o ile zachowała się do dzisiejszych czasów. Józef miał być spokrewniony z Pułaskimi przez wujka stryjecznego od strony matki.
Krótko o samym Kazimierzu Pułaskim:

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron  ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zmarł z ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779 – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”.  Z zapisków, które znajdują się w internecie genealogia nazwiska Pułaski h. Ślepowron znana jest aż do ok. 1500 roku, kiedy to miał urodzić się Felicjan Pułaski. 
Jednak genealogię Kazimierza Pułaskiego można pociągnąć znacznie dalej, a na pewno do czasów Mieszka I!
W przedstawionej genealogii Pułaskich h. Ślepowron możemy odnaleźć nazwisko Brochocki, co już bardziej potwierdza możliwość pokrewieństwa z Kazimierzem! Joanna Pułaska ur. w 1742 r. w Grabowie wychodzi za mąż za Anastazego Walewskiego, kasztelana łęczyckiego. Z tego związku w 1770 roku rodzi się Józefa Walewska, której to Antoni Brochocki h. Ossoria był pierwszym mężem. Antoni był szambelanem królewskim. Rodzi im się tylko jedna córka   Teresa Jadwiga Franciszka Brochocka, która później zawiera związek małżeński z własnym ojczymem, czyli drugim mężem Joanny - Augustem Witkowskim!
Poniżej zdjęcie z ok. 1912 roku rodziny Brochockich. Wyraźnie widać, że na pewno biedni nie byli, więc może w historii jest trochę prawdy? Józef to chłopiec z gitarą.

P.S Jeśli ktoś chciałby nadesłać własną historię rodzinną serdecznie zachęcam! :)
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy