Tu podaj tekst alternatywny

Katorgi z czeskimi gryzmołami .

Początkiem sierpnia dowiedziałem się, że w mojej genealogii wkradł się błąd, który troszkę pogmatwał mi pokrewieństwo z niektórymi osobami. Krótko przypomnę co i jak. W Kamienicy Polskiej mieszkało dwóch Jakmanów o imieniu Franciszek. Jeden  urodzony w 1839, syn Maksymiliana i Anny i drugi urodzony w 1837, syn Józefa i Barbary. Z metryk urodzin dzieci pasował ten pierwszy, jednak ten ożenił się z Marianną Skowera vel Skowrońską, a nie z Zofią. Po odnalezieniu metryki ślubu Franciszka z Zofią wszystko się wyjaśniło ... Franciszek był synem Józefa i Barbary. Józef urodził się, według metryki narodzin Franciszka, w roku 1792. Poszukując jednak jego aktu urodzenia w Czechach, okazało się, że przybył na świat 20 marca 1793 roku jako syn Kacpra i Katarzyny. Z kolei Barbara miałaby urodzić się w roku 1812, w rzeczywistości data ta jest o 8 lat wcześniejsza. Żona Józefa - Barbara - zmarła już w 1859 w wieku 55 lat. W akcie widnieje taki o to zapis :

[...] umarła Barbara Jakman wdowa córka Jana i Magdaleny małżonków Młynarzyków niegdyś młynarzy w Czechach w mieście Wamberk tamże urodzona [...]
Prędko więc poszukałem czy metryki z m. Vamberk są dostępne w internecie. Bingo! Tak więc zasysam na komputer. Akt urodzenia Barbary znalazł się pod datą 3 grudnia 1804 roku, dom nr 128, córka Jana Mlinarzika handlarza i ... Józefy córki Gotarda. Rok urodzenia pasuje, imię ojca też, miejscowość tak samo, a co z imieniem matki? Myślę, że osoby zgłaszające zgon nie do końca wiedziała czyją córką tak naprawdę jest Barbara, coś tam słyszeli i tak powiedzieli księdzu. Tym bardziej, że Barbara zmarła "jako utrzymująca się z jałmużny". Pismo nie powala jakością zapisu, ale jest dobrze, a jak się później okaże, nawet bardzo dobrze ...   8 lat przed narodzinami Barbary państwo Jan i Józefa zawierają związek małżeński. Jan syn Franciszka Minarzika, zamieszkały w domu pod numerem ósmym, lat 22 i Józefa córka Gotarda Schisler, zamieszkała w domu pod numer 128, licząca lat 23. Więc jadę dalej. Odkopuję akt urodzenia Jana, urodzony 23 stycznia 1774 roku, syn Franciszka i Anny. Pismo ku pokrzepieniu serca wprost cudowne! Zresztą zobaczcie sami:


Kliknij, aby powiększyć
Z zapisem urodzenia Józefy już troszkę gorzej, ale nie jest tragicznie. Idąc dalej  genealogiczną ścieżką Minarzików znajduję akt ślubu rodziców Jana - Franciszka i Anny. Akt z roku 1772 - pismo miód i orzeszki.  Będąc pełen nadziei, że pismo będzie dalej dalej piękne, a przynajmniej porównywalne, odnalazłem akt urodzenia Franciszka i tu łagodnie mówiąc troszkę gorzej z pismem księdza ... Akt nabazgrany jakby wcześniej piszący "kielicha walnął", ale dało się z niego to co najważniejsze odczytać. Akt urodzenia żony Franciszka - Anny - już trochę lepiej.
Akt urodzenia Anny Spaczek
 Dalej odnajduję akt ślubu rodziców Franciszka i Anny - wszystko dobrze, pismo trochę lepsze niż w urodzeniach. Troszkę uspokojony aktami ślubu, które były już normalniej zapisane, szukam aktu urodzenia Wita Spacék i Wacława Minarz.   Szukam, szukam jest! Wacław urodzony w 1711 roku, pismo spokojnie do rozczytania. Dalej więc szukam aktu urodzenia Wita. Mam! Patrzę i oczom mym nie wierzę. Pismo jakby piszący "pół litra obalił"... No ale po kilku minutach czegoś tam się doczytałem.

Akt urodzenia Vita Spacék

Na tym byśmy skończyli. Do jednej parafii na szczęście są indeksy, które bez problemu można rozczytać. Nie dość, że dalej pojawiają się akta po czesku, to jeszcze okropna kaligrafia księdza! Poniżej mały przykład :
Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Jak na razie poległem i nie ruszam dalej. Wzrok musi się zregenerować i dalej będę walczył z pismem :)
A wy mieliście jakieś przeboje z kaligrafią metrykalną?
 
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

3 komentarze:

  1. jak rozumiec zapis w indeksie urodzonych: 1887 Walaszek Jozef 362? Tuz pod nim znajduje sie inna osoba z tym samym numerem, urodzona w tym samym roku... :-/

    OdpowiedzUsuń
  2. Może być to numer karty(strony), na której znajduje się dany akt.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za pomoc :-) Śpieszę sprawdzić :-) może uda mi się znaleźć w końcu jakiegoś mojego Walaszka :-)

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy