Tu podaj tekst alternatywny

Niemieccy przodkowie w czasach Lutra?

Herb Westfalii

Długo zastanawiałem się i nadal się zastanawiam - skąd przybyli moi przodkowie do Czech? Pewne jest, że ich przybycie nastąpiło przed 1661 rokiem, bowiem w roku tym parafia Nebeska Rybna wznowiła 'działalność'. Piszę, że wznowiła ponieważ w czasach reformacji kościółek parafialny stracił status parafii, a istniał on już w XVI wieku! Dopiero w drugiej połowie wieku XVII udało się 'wskrzesić' parafię. Jak można przeczytać w historii miejscowości w Górach Orlickich ludność była głównie pochodzenia niemieckiego. Do ówczesnej Monarchii Habsburskiej przybywali głównie robotnicy leśni, którzy - oczywiście - zajmowali się wycinką okolicznych lasów. Oprócz leśników we wsiach działał także urząd : górników, wydobycie węgla, złota, ołowiu czy żelaza. Niemieckich kolonistów do Czech sprowadził niejaki Johann Nicolaus von Nostitzów -  żyjący na przełomie XVI i XVII wieku, był on gubernatorem Księstwa Wohlau. Niemieccy osadnicy 'ściągnięci' przez tegoż gubernatora pochodzili głównie z Westfalii. Westfalia leżała w Saksonii,  między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück.
Przodkowie moi Jakmanowie, czy też wcześniej Ja[c]kmannowie przybyć musieli między rokiem 1654 a 1663. W 1654 roku został dokonany tzw. spis Berni Rula. Czym jest ów spis? W wyniku wojny trzydziestoletniej w Czechach wielu mieszkańców zginęło, również choroby zdziesiątkowały ludność czeską. Wpierw w roku 1651 w celu wyegzekwowania kontrreformacji na całych Czechach sporządzony został spis ludności według wiary. Następnie w 1654 spis ten został swoistą księgą podatkową dla ludności czeskiej. Podobny spis w roku 1650 i 1678 został sporządzony na Morawach. 


Księga Berni Rula
Ponoć nazwiska Jakman, Jackman czy też każdej inne wersji nazwiska nie ma w tym spisie. Rok 1663 jest rokiem urodzenia mojego 7xpradziadka Hansa Ja[c]kmann. Mam nadzieję, że kiedyś gdzieś na czeskim allegro będzie możliwość kupna kopii tej książki :) Chyba, że w internecie można gdzieś coś takiego ściągnąć- legalne bądź mniej legalne źródło - obojętnie. Jakby ktoś gdzieś widział to wiecie gdzie mieszkam :)
Wszakże jeden wniosek z etymologii i baaaardzo 'twardej' pisowni nazwisk mych przodków wyciągnąłem - musieli oni przybyć z kraju gdzie język niemiecki był używany. Przykładowe nazwiska to : Komtschwager, Schmoranzer, Fritz, Scheitz, czy też nazwiska z użyciem 'fajnych niemieckich literek z kropeczkami' : Jäckel, Feüchtinger. Nie są one takie lekkie i 'miętkie' jak te czeskie typu Anlušek.
Wpisałem owe nazwiska w wyszukiwarkę niemieckich metryk, a raczej ich indeksów w Family Search. Urodzeń przed 1640 rokiem na imię Hans a nazwisko Ja[c]kmann - brak, Komtschwager - nie ma , Schmoranzer - również. Hartman - jest. Imię się zgadza. Data urodzenia +/- również. Miejscowość Württemberg. Dokładniej Eßlingen. Wiara ewangelicka - tu akurat trochę mi nie pasuje, ale to tylko luźne domysły. Rodzicami Andrzeja są Ludwig i Catharina. Ludwig urodzony 28 lipca 1602 roku w mieście Stuttgart, jednak tu nie ma informacji, że byłby ewangelikiem. Rodzicami jego byli również Ludwig i Margareta dd Brothag. Ludwig z Margareta ożenił się 2 marca 1602 roku, urodził się natomiast 11 lipca 1575 roku w tym samym mieście co jego syn. Był on synem Lutza vel Stoffela Hartman i Marii Satler. Pobrali się oni 28 czerwca 1574 roku. Lutz vel Stoffel był synem Ludwiga a Maria Hansa. Według moich obliczeń Ludwig urodził się ok. 1515 roku, może troszkę wcześniej :) Margareta Brothag była córką Lorentza i Cathariny dd Nether. Catharina urodzona w lipcu 1559, była córką Caspara i Sibilli. 
Gdyby okazało się, że to moi Hartmanowie moja genealogia mogłaby sięgnąć nawet końcówki XV wieku! Tak więc wszystko możliwe :))
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy