Tu podaj tekst alternatywny

Rodzinna plątanina .

Dzisiejszy post będzie poświęcony rodzinnym powiązaniom między przodkami, a także krewnymi czy powinowatymi.
Kiedy zacząłem interesować się genealogią, pierwsze moje odkrycia dotyczyły przodków mojej babci, czyli szeroko rozumianej rodziny Cichoń. Pierwszymi prapradziadkami których poznałem byli Bartłomiej Cichoń i Katarzyna, której nazwisko panieńskie nie był znane. Jak się później okazało Katarzyna z domu również była Cichoń! Bartłomiej urodził się 24 sierpnia 1862 roku w domu nr 12 z ojca Wojciecha i matki Katarzyny dd Joniec, z kolei Katarzyna urodzona dwa lata później 29 września w domu nr 9, z ojca Jana i Marianny dd Frankowicz. Jak widać obydwa domy były położone stosunkowo blisko. Podążając tropem Katarzyny dowiedziałem się, że jej prababcia, również Katarzyna, była także z domu Cichoń! Urodzona jednak w 1791 roku w wiosce obok - Przeryty Bór. Rodzice Katarzyny to Szymon i Marianna dd Klusek. Katarzyna wyszła za mąż za Andrzeja Frankowicz z którym miała m.in syna Wawrzyńca. Ten z kolei poślubił [znowu] Katarzynę, która była córką Marcina i Tekli dd Paliga. Zaś Tekla była córką Stanisława i Reginy dd Nosal, a w końcu Regina córką Walentego i Magdaleny dd Klusek! Bardzo możliwe, że owa Magdalena była siostrą, bądź kuzynką Wojciecha Klusek, czyli ojca wspomnianej kilka linijek wcześniej Marianny.
Jan Jagoda z synem Walentym, około 1905 rok
Wracając do Wawrzyńca Frankowicz. Miał on siostrę Reginę Frankowicz, urodzoną w roku 1827, która w miała trzech mężów : Kazimierza Bednarz, Franciszka Pułę i Jana Nosal. Jan i Regina Nosalowie mieli córkę o imieniu Katarzyna [oczywiście]. Owa Katarzyna poślubiła urodzonego 21 kwietnia 1850 roku Jana Jagodę. Jan był synem Wawrzyńca i Teresy dd Czapiga, a Teresa była córka wspomnianych już Marcina i Tekli! Czyli małżonkowie Jan i Katarzyny nie byli rodziną tylko poprzez zawarcie związku małżeńskiego ale także po przez wspólnych przodków. Po raz kolejny wróćmy do Wawrzyńca Frankowicz :) Wawrzyniec miał syna o imieniu Jakub, emigranta, który wyruszył za chlebem do Stanów Zjednoczonych - podobnie jak Jan Jagoda. Jakub ten poślubił Teklę dd Finior. Tekla była córką Jana i Katarzyny dd Joniec, a wnuczką Macieja Finior i Marianny dd Frankowicz. Jak wskazuje temat postu, oczywiście Marianna musiała być z kimś spokrewniona i tak było! Marianna była siostrą mojej 4xprababci Teresy Frankowicz! Dla wyjaśnienia : Frankowicze od Wawrzyńca i od Teresy to inna rodzina.
Przejdźmy teraz do innej gałązki rodziny Cichoń. Moi 4xpradziadkowie Tomasz Joniec i Agnieszka z Mrozów mieli syna Józefa, urodzonego 12 lutego 1835. W 1864 roku poślubił on o 7 lat młodszą Katarzynę. Z tego związku urodziła się m.in Aniela. Pod koniec XIX wieku poślubiła ona Mateusza Frankowicza, który zginął w lutym 1944 z powodu wybuchu bomby. Ów Mateusz był synem Franciszka. Franciszek miał siostrę Mariannę, która poślubiła ... brata Józefa Joniec - Jana! 
Teraz znowu przeniesiemy się w inną gałązkę rodzinną. Moja 4xprababcia Marianna Skowron miała urodzoną w 1806 roku siostrę Katarzyna. Katarzyna poślubiła ok. 1829 roku o 2 lata starszego Jana Szuflę. Jan i Katarzyna mieli jednego syna Józefa, który w 1851 roku poślubił Katarzynę dd Pryga. Katarzyna która była córką Stanisława i Marianny, była także wnuczką Józefa i Apolonii Cichoniów, czyli moich 5xpradziadków! Uwaga:  Józef i Apolonia to przodkowie Bartłomieja Cichoń , nie Katarzyny! Ale to nie koniec rodzinny powiązań Józefa Szufli. Żona Józefa - Katarzyna - urodziła sześcioro dzieci, w tym córkę Anielę. Owa Aniela poślubiła w 1899 roku Stanisława ... Frankowicza. Oczywiście Stanisław był wnukiem Wojciecha i Teresy Frankowiczów!
Ostatni galimatias, który dziś opiszę będzie dotyczył rodziny Piątków/Prygów. Apolonia urodzona w 1900 roku była córką Jana i Katarzyny dd Pryga. Katarzyna córką Jana Prygi i Katarzyny dd Oliprach. Katarzyna [Oliprach] zmarła ok. 1882 roku. Jako że Jan nie chciał być samotnym wdowcem poślubił niejaką Zofię z Piątków. Nasza Zofia była nieślubną córką Katarzyny Piątek, a owa Katarzyna była matką mojego 2xpradziadka Jana! I tak historia zatacza koło. Wiele powiązań występuje także w rodzinie Kruczek. Gdybym tak dokładnie przebadał genealogię stałych mieszkańców Żarówki/Zdziarca i okolicznych wsi oraz Szczyrku pewnie cała wieś byłaby ze sobą spokrewniona na kilka sposobów. 
A może wy opiszecie w komentarzu jakieś ciekawy galimatias rodzinny? :)
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

1 komentarze:

  1. Witam od jakiegoś czasu z dużym zainteresowaniem czytam tego bloga. Bardzo mi sie podoba i w związku z tym pozwoliłam sobie zaprosić Pana do zabawy:) Szczegóły tutaj: http://magdalenakordel.blogspot.com/2012/11/nominowana-nominuje-czyli-moje.html

    OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy