Tu podaj tekst alternatywny

Przodkowie nasi będący jak Matuzalem.

Może tytuł sprawia niektórym trudność - kim był Matuzalem, kto to jest? Szukałem w internecie słów, które mogą być bardziej nietuzinkowe i ciekawe niż te, które używamy na co dzień. Tytuł tego posta Przodkowie nasi będący jak Matuzalem. można by było wyrazić jednym słowem - Długowieczność, a jak kto woli trzema słowami - Długowieczność naszych przodków.  Temat, który chciałbym Wam dzisiaj przybliżyć jest 'podkradziony' z bloga Martyny Bryś  Czar minionych lat... - do którego wszystkich zapraszam! Mam nadzieję, iż Martyna się nie obrazi, że troszkę rozwinę ten temat.
 
Tytułowy bohater - Matuzalem jest biblijną postacią, która miała żyć przeszło 969 lat! Matuzalem występuje w Księdze Rodzaju, w rozdziale 5, w wersach 21-27. Był synem Henocha, ojcem Lamecha i dziadkiem Noego. Lamech urodził się wtedy, gdy Metuszelach miał 187 lat. 
Z punktu widzenia Boga czas nie ma racji bytu - jest po za nim, nieskończony i wieczny. Logicznie rzecz biorąc potrafi on zatrzymać czas i wydłużyć życie ludzkie. Dla człowieka jedno milenium czy jedna epoka jest niewyobrażalną jednostką czasu - dla bytu wyższego może być jedynie chwilą. Nie podważa to jednak faktu, iż dla każdego z nas czas jest bardzo ważną częścią życia i każdy chciałby żyć jak najdłużej. Dlaczego więc nie możemy żyć 200, czy 400 lat? Dla osób wierzących przykładem życia wiecznego może być osoba Nowego Adama - czyli Jezusa - jedynego człowieka, który pokonał śmierć i wskrzeszał ludzi umarłych. Jednak jak zaszło to zjawisko? Czy polegało na jakieś zmianie w kodzie DNA? Tak sobie myślę, że może osoby, które dożywają wieku 110+ mają w sobie cząstkę DNA właśnie Jezusa? Może są to trochę zbyt daleko idące wnioski, nie ma na to przecież żadnych dowód naukowych, ale odpowiedź na to pytanie zostawiam Wam. 
Kontynuując temat kwasu deoksyrybonukleinowego(DNA)...  Jak wiadomo nasi praprzodkowie mieli jedyny i niepowtarzalny, wręcz doskonały kod DNA. Kiedy na przestrzeni kilku wieków wystąpiła choć drobna pomyłka genetyczna mogła ona być przyczyną krótkiego życia naszych przodków. Na przestrzeni kilkuset lat drobna pomyłka genetyczna, która była wciąż powielana mogła zebrać ogromne żniwo w postaci umieralności w wieku 30-35 lat. 
DNA
Z drugiej strony bardzo łatwo można obalić teorię komplikacji kodu DNA, który ma wpływ na krótsze życie. W XIX wieku średnia umieralność wahała się w granicach 35-40 lat. Najdłużej żyjącym narodem byli wówczas Szwedzi, którzy średnio dożywali rekordowego wieku 45 lat. Jak możemy zauważyć w dzisiejszych czasach ludzie żyją znacznie, znacznie dłużej. Średnio ta podniosła się prawie o 40 lat! Według naukowców w epoce kamienia łupanego średnia długość życia ludzi wynosiła 18-20 lat. Jeśli komplikacja genów miałaby wpływ na długość życia to teoretycznie dzisiaj na świecie nikt nie powinien mieć racji bytu. Przez 30 tysięcy lat materiał genetyczny uległ ogromnej komplikacji i wymieszaniu się. Tak więc co ma wpływ na długo wieczność? 

Cały czas zastanawiam się jak to jest, że moi przodkowie, krewni, którzy mieszkali w Żarówce dożywali tylko 40-50 lat, a część rodziny mieszkająca w Szczyrku średnio lat 75-80? W parafii zdziarzeckiej do której należała wieś Żarówka średnia umieralność utrzymywała się na poziomie 32 lat! W tym znaczna liczba zgonów malutkich dzieci, które żyły 2 tygodnie, miesiąc czasami roczek... Na pewno w dzisiejszych czasach umieralność dzieci znacznie się zmniejszyła. Wpływ na to ma bardziej zaawansowana medycyna, higiena i lepsza dostępność do czystej wody i jedzenia. Kiedyś najmniejszy katar czy kaszel mógł doprowadzić dorosłego do śmierci, a co dopiero dziecko. Jeśli warunki w Szczyrku i w Żarówce były mniej więcej podobne to dlaczego różnica wieku umieralności jest tak duża? Moi 2xpradziadkowie dożyli odpowiednio 82 i 78 lat. Ich dzieci 96 i 84 lat, rodzice 2xpradziadków 74, 82,78 i 64 lat. Idąc dalej możemy znaleźć przodków, którzy na przełomie XVIII i XIX wieku żyli lat 80 czy 90. Oczywiście zdarzają się także zgony w młodym wieku, moja 5xprababcia zmarła zaledwie w wieku 28 lat - prawdopodobnie przyczyną były powikłania poporodowe. Czy mają na to wpływ geny? - koło znowu się zatacza... Krewni, którzy w początkach XIX wieku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych także mogą się pochwalić długowiecznością. Kiedy ich kuzyni czy bracia w Polsce dożywali lat 50, oni żyli o 30-40 lat dłużej. Tu jednak odpowiedź jest dość prosta - na zachodzie medycyna była znacznie bardziej rozwinięta niż w Polsce. Na pewno w USA były wówczas lepsze warunki życia, w tym dostęp do jedzenia, wody pitnej czy zachowanie higieny.
Ubiór ochronny lekarza podczas epidemii dżumy

Tak od religii przez DNA doszliśmy do medycyny... Wysoka umieralność młodych ludzi w XVII czy XVIII wieku była spowodowana chorobami, które dziesiątkowały ludność wiejską, a także mieszczan - szlachta miała znacznie lepszy dostęp do lekarzy. W historii możemy wymienić wiele epidemii, które zbierały ogromne żniwo. Oczywiście najstraszniejszą i najbardziej powszechną chorobą była dżuma, która według szacunkowych danych zabiła od 75 do 200 mln (sic!) ludzi na całym świecie! Drugą pandemią, która szalała na świecie była tzw. grypa hiszpanka. Na chorobę tą zachorowało prawie 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 światowej populacji. W efekcie zmarło od 50 do 100 mln ludzi. W dzisiejszych czasach takich szalejących chorób nie ma. Mówienie o zwierzęcej grypie(świńskiej czy ptasiej - jak kto woli) jest raczej straszeniem ludzi i wyciągnięciem od nich pieniędzy, aby zaszczepili się przeciwko wirusowi. 
Kolejną przyczyna, która niejako bywa powiązana z tematem medycyny są ówcześnie prowadzone wojny. W dzisiejszych czasach, tzn. po połowie lat 50. na świecie nie ma raczej regularnych wojen pomiędzy państwami. Najbardziej krwawa bitwa została stoczona w 1461 roku w Anglii. W dziesięciogodzinnej walce zginęło ponad 28 tysięcy ludzi, co stanowiło ok. 1% całej ludności angielskiej. Prawie 500 lat później, wydawałoby się normalniejszych czasach, czasach, które pamiętały II wojnę światową, które chciały o niej zapomnieć ... w wojnie, która toczyła się w Bośni i Hercegowinie z powodu czystek etnicznych zginęło od 97 do 200 tysięcy ludzi. Wszystkie wojny, choroby, czy zwykłe pożary przyczyniały się do niezwykle wysokiej umieralności młodych ludzi i dzieci. 
2xprababcia Katarzyna Cichoń - dożyła 91 lat
Średnia umieralność w mojej rodzinie utrzymuje się raczej na dość młodym wieku. Średnia długość życia mężczyzny wynosi bowiem tylko 44 lata, natomiast kobiety lat 47. Wyłącznie 19 osób, spośród 1600 nieżyjących dożyła wieku 90+. 
Kilka rekordów najdłużej żyjących osób :
Wiktor Wybieraniec - 96 lat
Tomasz Markowski - 95 lat
Maria Kruczek - 96 lat
Margaret Saskosky - 93 lata
Angelina Mc Closkey(córka Tomasza) - 93 lata i kilka osób, które żyją obecnie i osiągnęli wiek 90+.
Według metryki zgonu jednej z przodkiń żyła ona 100 lat - nie mam jednak potwierdzenia tego wieku w postaci jej aktu urodzenia. Już jeden akt zgonu mówił mi, że moja pra...babcia żyła 100 lat, w efekcie żyła 22 lata krócej. 
A Waszym zdaniem co jeszcze ma wpływ na długowieczność?


P.S Blog ‘Czar Naszych Przodków’ bierze udział w konkursie na blog roku 2012. Obecnie trwa głosowanie, w którym internauci wysyłają sms-y. Jeśli kogoś zainteresował blog i zechciałby zagłosować na niego w konkursie bardzo proszę o wysyłanie smsa o treści G00253 na nr 7122, koszt 1,23 zł z VAT.Być może jeśli uda się zająć dobre miejsce w konkurencji blogów to genealogią zainteresuje się jeszcze więcej osób?Bardzo dziękuje wszystkich za oddane głosy!
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy