Tu podaj tekst alternatywny

Nowy Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej.

Początkiem sierpnia postanowiłem, że mając trochę wolnego czasu sfotografuje wszystkie nagrobki z cmentarza, który znajduje się jakieś 400 metrów od mojego domu. Cmentarz ten może nie należy do najstarszych, bo został założony w 1911 roku zastępując użytkowany już od roku 1833 stary cmentarz na tzw. Bielskim Syjonie, ale znajduje się na nim kilka ciekawych nagrobków. Nekropolia została zaprojektowana przez wiedeńskiego architekta Hansa Mayra, który projektował głównie cmentarze wojenne. 
Na cmentarzu znajduje się wiele nagrobków ważnych postaci z pierwszej połowy XX wieku. Pochowani są tutaj m.in. burmistrz Karol Steffan seniora, twórca bielskiego muzeum Edward Schnack, artystka operowa Felicja Kaszowska-Krotowska. Można również znaleźć groby wszystkich pastorów bielskich po 1911 r. oraz licznych fabrykantów jak np. Moritza Bartelmussa, Karola Büttnera seniora, Karola Gepperta, Moritza Graubnera, Gustawa Josephy'ego juniora, Gustawa Molendy, Oswalda Molendy, Waltera Piescha, Fryderyka Plutzara, Georga Schwabego, Ernesta Starkego, Karola Steffana juniora, Ernesta i Karola Stosiusów, Rudolfa Twerdy'ego, Leopolda Vogta i Karola Zipsera.
Niestety wiele starszych nagrobków ma zamazane nazwiska czarną farbą, szczególnie te z  niemieckimi nazwiskami. Była to pewnie walka komunistów z pozostałościami niemieckimi na terenie Bielska.  Istnieje jednak możliwość, że same rodziny mogły zamalować napisy lub przewrócić tablice tak, aby nie było widać napisów - był to jedyny sposób na ocalenie grobów swoich bliskich. Na cmentarzu było kilka tablic, który oparte niszczały pod płotem. 
 Zdjęcia udostępniłem w Picassie : Nowy Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej, część pierwsza  i Nowy Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej, część druga

O to kilka zdjęć z cmentarza :

Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy