Tu podaj tekst alternatywny

Genealogiczny przegląd roku 2013

Rok 2013 był bardzo ciekawy z punktu widzenia genealogicznego. Nowych przodków nie doszło tak wielu, jak w latach poprzednich, ale udało się ustalić kilka rzeczy. Wciąż w moich poszukiwań przewijają się przodkowie z terenu Gór Orlickich. Tym razem udało się odnaleźć najstarszą metrykę spośród wszystkich przodków - akt urodzenia mojej 9xprababci Rosiny Wostynball z 1655 roku. Być może starszą o 4 lata metryką będzie zapis ślubu rodziców Rosiny, ale nie pasuje mi jedno nazwisko, więc nie jestem na 100 proc. pewny. 
Kolejną, chyba najciekawszą sprawą, jest fakt otrzymania, aż 66 zdjęć rodziny Wybierańców oraz Brochockich! Pośród nich odnalazło się jedno najważniejsze - fotografia w domu rodzinnym, gdzie przy stole, od prawej strony siedzą: Wiktor (lub Andrzej Jr), Zofia Kamińska(moja prababcia), Wiktor (lub Andrzej Jr) oraz Andrzej Sr - mój pradziadek! Mam teraz skolekcjonowane zdjęcia wszystkich pradziadków i prababć.Udało mi się również pociągnąć nieznaną dotąd linię mojej prababci Janiny z Głogowskich. Okazało się, że jej przodkowie umieli pisać! Znalazłem podpisy: 4xpradziadka Franciszka Głogowskiego, 4xpradziadka Ludwika Pachniewskiego oraz 4xpradziadka Marcina Borowicza. Na metrykach widnieją również podpisy braci moich przodków. Co ciekawe Franciszek Głogowski był rzeźnikiem, podobnie jak Marcin Borowicz. Brat Marcina - Wawrzyniec, był z kolei szewcem. Niektórzy z Głogowskich wpisani byli w aktach jako mieszczanie. Fakt ten mnie cieszy, jest to jakaś odskocznia od chłopskiej genealogii. Co więcej moja pra...babka Justyna Pieńkowska ma zapisane w akcie:

Szlachetna Justyna Pieńkowska panna z Kamieńca

Jestem bardzo ciekawy tego szlachectwa. Była to raczej gołota, skoro wyszła za mąż za nieszlachcica Jana Borowicza. Jednak pierwszy przodek, u którego można badać szlachectwo się pojawił :)
Na cmentarzu w Żychlinie - parafii przodków prababci Janiny z Głogowskich, można znaleźć dwa groby. Jeden z 1884 roku, gdzie pochowani są moi 4xpradziadkowie Franciszek i Apolonia Głogowscy i drugi (nie wiem, z którego roku) Mateusza i Marianny Głogowskich. 


Za jednym zamachem ustaliłem również kilku przodków matki prababci Janiny z Głogowskich - Marianny z Skoczylasów. Marianna urodziła się w Dobrzelinie, parafia Żychlin. Jej ojcem był Maciej - stolarz oraz Marianna z Kowalskich. Z Marianną (Kowalską) był spory problem, w każdym akcie zapisywano inaczej jej nazwisko. Marianna przybyła z Gostynina, wpierw wyszła za mąż za propinatora Józefa Wiśniewskiego, a po jego śmierci za mojego prapradziadka Macieja. Ojciec Marianny - Łukasz również był związany z alkoholami, według aktu ślubu Marianny był właścicielem szynku. Wczoraj, rzutem na taśmę, udało mi się odnaleźć w Genetece rekord dotyczący ślubu Łukasza i Weroniki. Wynika z niego, że Łukasz był czeladnikiem młynarskim. 
Kiedy dwa lata temu dostałem zdjęcia Jakmanów od cioci było mówione, że dwa z nich przedstawiają moją praprababcię Antoninę Jakman. Okazało się jednak, że to niemożliwe. Praprababcia Marianna Głogowska z Skoczylasów zmarła dopiero w 1962 roku, w wieku 89 lat! Po za tym widać znaczne podobieństwo między matką a córką. Najgorsze jest to, że nikt nie wiedział, że grób Marianny Głogowskiej dotyczy mojej praprababci, wszyscy myśleli, że to jakaś "ciotka"...


Rok ten minął również pod znakiem kopert dowodowych. Uzyskałem kpie teczek mojego dziadka Józefa Kruczka, babci Czesławy Jakman oraz jej siostry, siostry dziadka Anny Kuc oraz jej syna i dwóch wujków. Koperty są raczej formą ciekawostki, można zobaczyć zdjęcia naszych krewnych z różnych okresów, tak często jak wymieniali dowód mieli nową fotografię. Uzyskałem też kilka metryk, które były załączone. Generalnie bardzo ciekawy temat. 

Kilka statystyk:

Ilość przodków:

Ilość osób w drzewie:


W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tych wyników. Szczególny szacunek należy się indeksującym, którzy w ramach wolontariatu spisują tysiące metryk. Dziękuje również forumowiczom oraz członkom grupy Genealodzy(PL) na Facebook'u  za wszelaką pomoc. 

Na koniec roku stworzyłem mały "program" w Excelu, który zlicza ilość przodków oraz to jaki stanowią oni procent wszystkich osób (po zliczeniu ilości w każdym pokoleniu). Do pobrania ze strony More Maiorum: Licznik przodków. Koniecznie przeczytajcie najpierw instrukcję.

A wszystkim czytelnikom, życzę szczęśliwego, obfitego w wiele genealogicznych odkryć oraz zdrowego 2014 roku!
Czy masz jakiekolwiek informacje na tematy powyższego posta?Poszukujesz przodków i krewnych w tych samych miejscowościach? A może dopiero zaczynasz przygodę z genealogią? Napisz : czarprzodkow@gmail.com
 

4 komentarze:

 1. Pięknie. Jak widać poprzedni rok był pracowity oraz pozytywny. Życzę by w Nowym Roku doszło jeszcze więcej archiwaliów :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze chciałam pogrzebać u siebie w historii rodzinnej (mogłoby być ciekawie, rodzice z dwóch krańców Polski), ale nie mam pomysłu, jak się do tego zabrać :/

  Niemniej gratuluję i życzę dalszych sukcesów! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie jest takie trudne :)
  Na początek fajnie napisany poradnik - http://www.ornatowski.com/howto.htm
  Zawsze można napisać do mnie na maila, coś podpowiem :)

  OdpowiedzUsuń

Liczba wyświetleń

Obserwatorzy